Meteorološki servis Severe Weather objavio je dugoročnu prognozu za ljeto, evo što čeka naše krajeve…

Polako se približavamo ljetu. Otprilike mjesec i pol dana prije kraja proljeća, koje je dosad bilo kišovito, pa i prohladno, meteorološki servis Severe Weather objavio je dugoročnu prognozu za ljeto.

Ona pruža prvi uvid u to kako će izgledati ljetni mjeseci.

U četvrtom mjesecu u Europi je bilo čestih hladnih fronti, pa i snijega. Zasad 2021. globalno nije toplija od normalnih vrijednosti za ovaj dio godine. Europa je jedan od dijelova svijeta u kojima se vide hladne anomalije.

Nameće se pitanje, piše Severe Weather, hoće li se ovakav trend nastaviti i u ostatku godine. Ovaj se servis u prognozi za ljeto, kada je riječ o Europi, fokusirao na tri glavna i najviše korištena modela – ECMWF, UKMO i CFSv2.

U Hrvatskoj toplije ljeto od uobičajenog, toplinski valovi bi mogli biti jači i duži nego inače

Što se ljetnih mjeseci tiče, prognoza prema modelu ECMWF predviđa da će većina južne i srednje južne Europe biti toplija nego što je uobičajeno. Tu spada i Hrvatska. To se objašnjava širenjem visokog tlaka zraka s juga.

Sjeverna Europa i Skandinavija bliže su prosječnim temperaturama.

Ovakvi vremenski uvjeti kakvi se očekuju, piše Severe Weather, impliciraju da su mogući snažni toplinski valovi, a mogli bi trajati duže nego inače s višim temperaturama nego obično.

Anomalije s pljuskovima također impliciraju i prisutnost snažnog sustava visokog tlaka zraka iznad južne i središnje Europe.

Ovo sugerira veliku vjerojatnost sušnih razdoblja u Španjolskoj, Francuskoj i djelomično na sjevernom Balkanu, što također uključuje Hrvatsku.

Po drugom modelu anomalije nisu tako snažne kao po prvom

Baš kao ECMWF model, UKMO model pokazuje zonu niskog tlaka zraka iznad sjeverne Europe, samo je više zapadno nego u modelu ECMWF.

Na modelu se vidi toplija zračna masa iznad južne i središnje Europe.

Prognoza za ljeto prema UKMO modelu pokazuje toplije vrijeme od uobičajenog u južnoj i središnjoj Europi, no te anomalije nisu toliko snažne kao na ECMWF-ovoj prognozi. Veća razlika između modela je kada je u pitanju sjeverna Europa, za koju UKMO model predviđa znatno toplije vrijeme od uobičajenog.

Treći model pokazuje velike vrućine i sušno vrijeme u Hrvatskoj, razlike u previđanjima za kišu u Europi u odnosu na druga dva modela

Prema trećem modelu CFSv2, također možemo očekivati više temperature u južnoj i centralnoj Europi. Ne vide se anomalije velikih vrućina u Španjolskoj, no vide se u Hrvatskoj i Sloveniji.

Poprilična je razlika između CFS-a i prethodna dva europska modela kada je u pitanju kiša. U ovom modelu vidimo vlažnije vremenske uvjete u zapadnoj Europi od uobičajenih. To je ponajviše zato što je CFSv2 povukao područje nižeg tlaka dalje u sjeverni Atlantik, što znači prodor toplijeg, ali i vlažnijeg zraka u zapadnu Europu.

Sušna razdoblja predviđaju se na području Hrvatske, kao i na ostatku sjevernog Balkana, srednje i istočne Europe. Vlažnije vrijeme očekuje se u Irskoj, na sjeveru Britanije te u dijelovima južne Skandinavije.

Sva tri modela za Hrvatsku predviđaju toplije i sušnije ljeto

Prema sva tri modela očekuju se uglavnom topliji od uobičajenih uvjeta u većem dijelu srednje i južne Europe, dakle i u Hrvatskoj.

Sušna razdoblja vjerojatnija su u zapadnoj Europi, a rizik je trenutno najveći za Španjolsku i Francusku. Hrvatska također može očekivati sušna razdoblja, ali u nešto manjoj mjeri od zapadne Europe, prenosi Index.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...