Capak na konferenciji: “Sutra nam stiže AstraZeneca, sljedeći tjedan kreće cijepljenje”
![](https://i0.wp.com/www.antenazadar.hr/wp-content/uploads/2020/05/capak-.jpg?fit=1600%2C900&ssl=1)
Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak stavio je podatke iz Hrvatske u međunarodni okvir.
„Imamo 13.1 posto manje novooboljelih nego u prošlom tjednu. Trenutna incidencija je 164,7 na državnoj razini. Najviša je u Sisačko.-moslavačkoj, a najniža u Istarskoj županiji. Naša 14-dnevna incidencija je šesta u EU, a najvišu ima Portugal. Ukupna kumulativna stopa smrtnosti na milijuna stanovnika u RH je 1252,6, što nas stavlja na 19. mjesto u EU. U zadnjih tjedan dana imamo 8,7 posto pozitivnih testova, čime smo na 18. mjestu u EU“, kazao je.
Stiže cjepivo AstraZenece
Capak je najavio da sutra stiže cjepivo AstraZenece.
„Imamo 26 alergijskih reakcija na cjepivo, a sve ostale nuspojave su blagoga karaktera. U veljači bi nam trebalo biti dostupno 154.000 doza AstraZenecinog cjepiva. Cijepljenje tim cjepivom počinje idući tjedan. EMA je registrirala to cjepivo za sve dobne skupine starije od 18 godina. U kliničkim studijama djelotvornost cjepiva je 60 posto u sprječavanju bolesti. Važno je reći da niti jedan ispitanik koji je dobio cjepivo nije imao teži oblik bolesti ili bio hospitaliziran”, rekao je.
„Nemamo razloga donositi preporuku za cijepljenje koje bi se razlikovalo od indikacija koje je postavila EMA. Neke zemlje EU su donijele preporuke da se za sada ne cijepe osobe starije od 65 godina. Mi smatramo da za to nema potrebe. Iako različita cjepiva imaju različite deklarirane učinkovitosti, ti podaci nisu izravni usporedivi. Ispitivanja su provedena na različitim ispitanicima i različitim uvjetima, pa će usporedba biti moguća tek kada se cijepi šira populacija.“, objasnio je Capak.
„Preporuka je da se druga doza ovog cjepiva može dati nakon 4 do 12 tjedana od prve, s tim da druga doza, kada se daje kasnije, omogućuje nešto veću zaštitu, pa ćemo predložiti da se u Hrvatskoj daje 8 do 12 tjedana nakon prvog cijepljenja. Logistički je ovo cjepivo znatno jednostavnije od ostalih“, zaključio je Capak.
Markotić o novom liječenju plazmom
Šefica Klinike za infektivne bolesti Fran Mihaljević, Alemka Markotić, rekla je da ima dobru vijest kada je riječ o liječenju Covid bolesti. Govorila je o novim tretmanima plazmom.
“Bitno je koja je količina antitijela u toj plazmi. Ono što se zaključilo je da plazmu bi trebalo dati unutar 72 sata, dok se virus još nalazi u cirkulaciji; treba dati dok još nije razvijen teži oblik bolesti. Vidjelo se i da kasnije davanje ima manji učinak. Kod starijih od 65, ako se primjeni unutar 72 sata, mogla bi imati učinak primjena plazme visokog titra. Ta metoda još nije iskušana kod mlađih bolesnika, ali sugerira se da bi mogla biti korisna kod mlađih bolesnika iz rizičnih skupina. Važno je tretman primijeniti u ranoj fazi bolesti, dok bolesnici još nisu na respiratoru“, kazala je.