Na Svjetski dan kroasana donosimo nekoliko činjenica; Nisu francuski i jeli su ih samo imućni
Kako su pekari prvi ustajali prvi su i primjetili da Turci namjeravaju napasti grad te su upozorili ostale i tako pomogli njegovoj obrani. Kako bi obilježili taj događaj napravili su kroasan koji su oblikovali prema turskom najpoznatijem simbolu u obliku polumjeseca – i to u Austriji!
U Francusku ga je donijela princeza Marija Antoaneta, kćer austrijske carice Marije Terezije. To austrijsko pecivo Francuzi su zbog njegova oblika preimenovali u Croissant de lune.
Na početku je to bilo samo pecivo za bogate, ali tijekom 19. stoljeća se toliko raširio da je postalo omiljeno pecivo i srednje klase. Danas ima svoj praznik, 30.siječnja što pokazuje koliko je popularan.
Kroasan danas nalazimo u različitim varijacijama, prepečen sa sirom, punjen sa šunkom…,a mnoge razveseljava čokoladni kroasan u kojem nalazimo punjenje od čokolade ili lješnjaka, piše 24 sata.
Proslavite i vi ovaj dan uz ovaj recept za savršene kroasane. Evo jednog recepta.
Sastojci
700 g brašna
1.5 vrećica suhog kvasca
3 dl mlijeka
2 jaja
3 žlice šećera
Žličica soli
125 g maslaca
0,5 dl ulja
Priprema
U odgovarajuću posudu staviti brašno, sol, 2 žlice šećera, suhi kvasac razmućen s malo toplog mlijeka i šećera, jedno jaje, i jedan bjelanjak (jedan žutanjak sačuvati za premazivanje kroasana), ulje i mlijeko.
Zamijesiti tijesto i odložiti da se diže. Gotovo tijesto zamijesiti, podijeliti na osam jednakih dijelova. Nakon toga otopiti maslac kojim se premazuje tijesto.
Svaki dio razvaljati posebno, premazati maslacem i posložiti jednu preko druge. Razvaljati tijesto, izrezati na osam trokuta i uvijati od šireg dijela ka užem, u obliku kroasana.
Premazati ih žumanjkom. Kroasane peći 15, 20 minuta u pećnici zagrijanoj na 200 stupnjeva C.