Fain: “Turističke agencije su bile prisiljene prodavati svoju imovinu, iscrpili smo sve rezerve”

Udruga hrvatskih putničkih agencija (UHPA) obratila se javnosti priopćenjem u kojem navode kako im je onemogućeno poslovanje od samog početka pandemije te od Stožera traže i formalnu zabranu rada.

Ističu im ako već gotovo godinu dana izvanredna situacija u Hrvatskoj i cijelom svijetu, uzrokovana pandemijom bolesti COVID-19, onemogućava redovno poslovanje te nanosi nemjerljive gubitke cijelom turističkom sektoru, a posebice turističkim agencijama.

Unatoč tome,napominju, turističkim agencijama rad je formalno dozvoljen. Stoga postavljaju jedino pitanje – kako raditi u ovim okolnostima i za koga.

‘Turističke agencije su naznake krize osjetile među prvima još početkom veljače 2020. godine kada su stigli prvi otkazi gostiju s azijskih tržišta, da bi naknadno, uslijed nacionalnih i međunarodnih restrikcija te preporuka nadležnih tijela o zabrani kretanja i putovanja, uslijedio otkaz gotovo svih domaćih i međunarodnih organiziranih putovanja, konferencija i događanja u 2020. godini.

Entuzijasti među nama koji se ipak odluče na kreiranje novih programa, pokleknu pred problemom ograničenja u samim destinacijama, zatvorenosti turističkih i ugostiteljskih objekata i neizvjesnošću na koju ne mogu utjecati. Suočeni sa svime, nažalost, moramo jasno i glasno ponoviti kako su putovanja u ovakvim okolnostima jednostavno nemoguća“, ističe Tomislav Fain, predsjednik UHPA-e.

U prilog tom crnom scenariju idu i zadnji podaci Državnog zavoda za statistiku iz kojih je vidljivo kako se najveći pad prihoda (- 86,2%) u uslužnim djelatnostima kao učinak pandemije bolesti COVID-19 na godišnjoj razini kontinuirano ostvaruje u djelatnosti N79 Putničke agencije organizatori putovanja (turoperatori) i ostale rezervacijske usluge te djelatnosti povezane s njima.

„Iako nam rad formalno nije obustavljen odlukom Stožera civilne zaštite, većinu usluga za koje smo temeljem zakona osnovani nismo u mogućnosti obavljati. Većina članova ne radi već skoro godinu dana i naše poslovanje je krajnje ugroženo. Do sada smo iscrpili sve rezerve, a kako bi osigurale likvidnost, turističke agencije bile su primorane, između ostalog, prodavati i vlastitu imovinu.

Zahvalni smo na potporama za očuvanje radnih mjesta no bez dodatne pomoći države nećemo opstati. Ako ne postoji drugi način da nam Vlada pomogne u ovoj neizdrživoj situaciji, onda smo mi jedina djelatnost koja od Stožera civilne zaštite RH traži da nas se formalno zatvori kako bi nam se taj način omogućila ravnopravnost u povlačenju prijeko potrebnih financijskih sredstava za opstanak i oporavak“, zaključuje Fain.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...