Dan kada je na Banovini zašutio i radio; Berdais: “Takvog prekida nije bilo ni u Domovinskom ratu”

Mario Janušić je voditelj marketinga Radio Siska. Kraj je prosinca, piše godišnji izvještaj za neki državni ured. Nestrpljivo želi dosadan, često i nepotreban birokratski posao što prije privesti kraju i prionuti dnevnoj rutini, onome što zna i voli raditi. Odjednom se sve počelo tresti, činilo se da podrhtavanje nikad neće stati.

Nemoćan si. Gledaš vanjski zid koji se pomiče metar unutra, pa metar van. Nestalo je struje, sve je padalo po nama, istrčali smo van. Bjesomučno sam i bezuspješno pokušavao dobiti obitelj. Mobilne veze su bile prekinute. Sjeo sam u auto, ali grad je bio razrušen pa nisam mogao najbližim putem. Tek kad sam vidio svoje na okupu, pukao sam. Pitali su me jesu li se svi ljudi s radija spasili, rekao sam da ne znam. Nisam im mogao odgovoriti ni na jedno pitanje, prisjeća se Mario teških trenutaka zbog kojih se i danas, tri tjedna nakon potresa, ne osjeća dobro.

Prostorije i sve njima je uništeno, na zgradi je crvena naljepnica, ne može se u studio.

Tog utorka, 29. prosinca, u 12:19 sati izgubio se signal Radio Siska. Muk u eteru!

Pet dana nismo mogli do naših slušatelja. Takav prekid emitiranja programa nije se dogodio ni u Domovinskom ratu, kaže za DW voditelj i direktor programa Daniel Berdais i dodaje kako su uz veliku muku stare, trošne i loše prostorije Radio Siska konačno temeljito obnovljene i uređene u veljači prošle godine.

Nastavak emitiranja iz kontejnera

Petnaestak kilometara dalje u Petrinji slična priča. Petrinjski radio je zašutio devetnaest minuta nakon podneva. U vrijeme potresa u redakciji je bila tek jedna osoba koja se uspjela spasiti. Svi ostali na terenu su odrađivali novinarske zadatke. Zgrada u kojoj uredništvo djeluje 16 godina je oštećena, u njoj nije sigurno boraviti.

Slušatelji su bili jako zabrinuti jer nisu znali što se nama događa. Četiri dana šumimo! Kada smo im bili najpotrebniji i najvažniji nismo distribuirali lokalnu informaciju koja je u ovakvoj situaciji prijeko potrebna. Brojni pozivi i poruke koje smo dobili nakon našeg prvog „Dobra večer, Petrinja” pokazuju koliko je ljudima važna lokalna informacija i koliko su slušatelji uz nas” kaže direktor Petrinjskog radija Mario Gršić.

Zahvaljujuću Hrvatskoj udruzi radija i novina, Hrvatskoj regulatornoj agenciji za mrežne djelatnosti i Hrvatskom novinarskom društvu oba su radija dobila kontejnere iz kojih sada emitiraju program.  „Odmah smo se ekipirali, nismo dozvolili da građani Siska ostanu bez osnovnih informacija.

Zahvaljujući vatrogascima i gradskoj upravi uspjeli smo izvući nešto opreme. Sve ostalo je uništeno do maksimuma i neiskoristivo, ali pomogle su nam i pomažu nam kolege iz cijele Hrvatske kako bi iz nemogućih uvjeta odašiljali što kvalitetnije sadržaje“, govori Berdais.

„Lokalni mediji su zlata vrijedni”

Naši sugovornici ne mogu procijeniti koliko će dugo emitirati iz kontejnera, kako će teći obnova i hoće li im se i kada iznaći adekvatan prostor. To im dodatno pogoršava ionako težak položaj.

Cjelokupna medijska situacija na ovom prostoru od Domovinskog rata do potresa je strahovito teška i loša. U Sisačko-moslavačkoj županiji nema razvijenog gospodarstva, zadnja je po prihodima koji su ovdje pristizali, zaboravila nas je cijela Hrvatska. Marketinška industrija i resorna ministarstva su po zakonu određenu sumu novaca trebali koristiti u promidžbi na lokalnim medijima, ali to se nije događalo. A bez gospodarstva, bez nekog tko će marketinški ulagati, jednostavno se ne može opstati. Što nama vrijedi nova kuća ako nemamo gdje zaraditi za kruh i mlijeko? Svo to vrijeme slušali smo obećanja, svašta su nam obećavali, ali nikada nije došlo do ispunjenja tako da smo skeptični. Ali tu je sada Europska unija pa nam je to neko svjetlo u tunelu koje nam daje snagu da će se ipak nešto napraviti, napominje Berdais.

A snagu daje i solidarnost Hrvatskog novinarskog društva koje je pozvalo sve svoje članove, njih oko dvije tisuće, institucije, udruge i građane da uplatama u Fond solidarnosti pomognu novinarima i novinarkama  s područja Sisačko-moslavačke županije čije su kuće stradale. Predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Hrvoje Zovko odmah je obišao Radio Sisak i Petrinjski radio i kazao kako mediji i medijski djelatnici neće biti zaboravljeni, piše DW.

Drugi aspekt pomoći su pregovori s Agencijom za elektroničke medije i Ministarstvom kulture i medija da se osiguraju novci za sve medije Banovine koji su na rubu humanitarne i financijske katastrofe, kako bi mogli obavljati svoju funkciju. Lokalni mediji su u ovom trenutku najvažniji izvor informiranja i oni moraju opstati jer su njihove informacije zlata vrijedne za sve stanovnike ovog kraja, kaže Zovko.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...