Iz Jadranskog podmorja za vikend izvađeno 70 kubika otpada, u Telašćici pronađena živa periska!
U organizaciji Udruge za zaštitu prirode i okoliša te promicanje održivog razvoja Argonauta s otoka Murtera i suorganizaciji ronilačkih klubova RK Sv. Roko – Bibinje, UPA Rostrum – Split te ERK Korčula iz Korčule, održale su se proteklog vikenda 3 akcije čišćenja podmorja pod nazivom „Zajedno za čišći Jadran“.
Udruga Argonauta, kao koordinator akcija, te ronilački klubovi RK Sv. Roko, UPA Rostrum i ERK Korčula kao domaćini, okupili su ukupno 84 volontera koja su ovog vikenda zajedno izvadili čak 70 kubika otpada iz podmorja na lokacijama u Zadru – dio lučice Foše, u Splitu – zapadni dio kupališta Žnjan, a na Korčuli predio Luke „Porto Uš“. Komunalna poduzeća Čistoća Zadar, Čistoća Split i Hober Korčula, sudjelovala su u zbrinjavanju otpada.
U moru se na svim lokacijama pronašlo svega, od starih akumulatora, dijelova broda, ogromnih količina guma, staklenih i plastičnih boca itd.
– Ako ćete iskreno, nama je drago da smo po količini otpada, izvadili najmanje u usporedbi s druge dvije lokacije na kojima se ovaj vikend čistilo u Splitu i Korčuli. Primijetili smo na nekoliko lokacija u Zadru, koje sustavno godinama čistimo da je puno manje otpada, a posebno me raduje da smo u Telašćici našli živu perisku iako su javili po portalima da je zadnja periska u Telašćici uginula. I nekako se nadam da ova živa nije jedina. Živili sto godina! – istaknuo je Đani Iglić, predsjednik Ronilačkog kluba Sveti Roko Bibinje:
– Evo jedan mali rezime splitske eko-akcije, koja je bila zadnja u ciklusu čišćenja kupališta Žnjan (na obalnom pojasu od cca 1,5 km, odradili smo posljednjih godina ukupno 6 eko-akcija), te nam je drago da smo ovu zadnju odradili uz ovakvu lijepu suradnju s Argonautom i drugim klubovima, te možemo potvrditi da je podmorje kupališta Žnjan sada potpuno očišćeno! Rezultat je to kontinuiranog monitoringa koji radimo na splitskom području, te lociranje i mapiranja podvodnih deponija – rekao je Ivan Živković, predsjednik Udruge za podvodne aktivnosti Rostrum iz Splita, te dodao:
– Ovdje bi svakako željeli naglasiti da briga o okolišu ne staje, samim vađenjem otpada iz mora, već i njegovim adekvatnim zbrinjavanjem i reciklažom. Kako ste mogli primijetiti, selektirali smo otpad GUME-STAKLO-PLASTIKA-METAL, po preporukama Čistoće Split koja će se isti zbrinuti u adekvatnim reciklažnim dvorištima. Veselimo se zajedničkom druženju i eko akciji na Murteru – zaključio je.
Frano Fertis, predsjednik Ekološko ronilačkog kluba Korčula rekao je:
– Čistili smo Luku Uš i u samo 3 sata, 16 ronioca, uz pomoć volontera na kopnu izronilo je čak 22 kubika smeća. Iako smo zapravo sami najviše svjesni stvarne situacije pod morem, današnji rezultat i nas je šokirao! Vjerujemo kako je ovo pouka svima, a slike govore same za sebe. Hvala organizatorima koji su prepoznali naše napore i vrijednost projekta i proglasili svih pobjednicima i odlučili ravnomjerno podijeliti nagradu. Bitan je cilj – jasan je Fertis, dodajući kako se vesele novim druženjima te je svima zahvalio na pomoći.
Ivana Marin, Voditeljica programa zaštite prirode i okoliša u udruzi Argonauta, koordinatorica akcije „Zajedno za čišći Jadran“ također nije skriala zadovoljstvo akcijom čišćenja podmorja, ali i s regionalnom suradnjom koju su ostvarili s ronilačkim klubovima.
– Koristim priliku da najavim nastavak akcija čišćenja podmorja „Zajedno za čišći Jadran“, koju organiziramo posljednjeg vikenda u kolovozu ove godine na otoku Murteru. Tada će udruga Argonauta ugostiti navedene ronilačke klubove i zajednički očistiti više lokacije na području otoka Murtera. Za taj se vikend planira i „Festival moru“ s pregršt povezanih događanja s ciljem podizanja svijesti o važnosti očuvanja podmorja – zaključio je Fertis.
Akcije čišćenja podmorja „Zajedno za čišći Jadran“, omogućila je kompanija Procter and Gamble Hrvatska, odnosno njeni kupci koji su kupnjom označenih proizvoda dali svoj doprinos donaciji.