Glumci-lutkari virtualno čitaju slikovnice za djecu, Znanstvena nudi zvučne knjige
I Gradska knjižnica Zadar prisutna je na mrežnim platformama. Na svom YouTube kanalu i profilima društvenih mreža, svakodnevno objavljuje preporuke knjiga, video-preporuke za čitanje online dostupne građe te preporuke za glazbu i film, koji se mogu gledati od kuće.
Virtualno je nastavljen projekt poduke osnovnog korištenja sustava e-Građani, Postani e-Građanin, uz pomoć Knjižnice te je, na YouTube kanalu Knjižnice, dostupan video materijal, kojim korisnici imaju mogućnost online poduke (Preuzimanje domovnice, Preuzimanje laboratorijskog nalaza, Predaja zahtjeva za e-Propusnicu i dr.).
Dostupan je sadržaj digitalizacijskog projekta Delmata, namijenjen učenicima, studentima, glazbenicima, etnomuzikolozima, ili široj javnosti, za upoznavanje s hrvatskom glazbenom baštinom, za istraživanje, eksperimentiranje ili kao inspiracija za kreativan rad.
Omogućen je pristup različitim online kulturnim sadržajima, prema sljedećim kategorijama: knjige, poezija, filmski materijal, notni zapisi, slikarstvo i dr. Na mrežnoj stranici Knjižnice mogu se pogledati online izložbe iz Zavičajne zbirke: Zadarski bedemi kroz prošlost, Arheološki nalazi iz prapovijesti zadarskih web-stranica i Trenutci iz prvih 10 godina Ogranka „Aleksandar Stipčević“ – Arbanasi.
U suradnji s Kazalištem lutaka Zadar svakodnevno se virtualno čitaju slikovnice za djecu. Glumci-lutkari čitaju slikovnice koje su odabrali i preporučili knjižničari Gradske knjižnice Zadar. Video snimke mogu se pratiti na YouTube kanalu Kazališta lutaka Zadar i Facebook stranici Gradske knjižnice Zadar – od ponedjeljka do petka u 18 sati, nedjeljom u 11 sati.
Znanstvena knjižnica on-line
Znanstvena knjižnica nudi pristup digitaliziranoj kulturnoj baštini u fondu Knjižnice (dikaz.zkzd.hr) nudi projekt na kojem rade već niz godina, a to su zvučne knjige (talking-books.zkzd.hr/download). Mogu se predati zahtjevi za skeniranjem građe na [email protected], a nakladnici iz Zadarske županije mogu zatražiti izradu CIP zapisa putem e-pošte [email protected].
Kreativni i novi načini komunikacije s publikom
– Nakon prvotnog šoka i iznenađenja, zaposlenici u kulturi, s obzirom da uistinu rade plemenite i lijepe poslove te u svakoj situaciji traže kreativne načine razmišljanja i funkcioniranja, brzo su reagirali. Naime, sve javne ustanove u kulturi osmislile su kreativne, nove načine komunikacije s publikom te nove sadržaje koje plasiraju i publici i internetskim putem, bilo preko svojih mrežnih stranica bilo preko društvenih mreža. Iako smo se suočili s izazovnim vremenima i krizom, smatram da je ovaj izazov iznjedrio neku novu virtualnu kreativnost i iskustvo koje će nam svakako koristiti za dalje i za osmišljavanje nekih novih ideja u kulturi, zaključila je pročelnica Dina Bušić.