U Zrmanju dospio mazut; S jugom ugrožava stanovnike Maslenice, Novigrada, a stiže i do Posedarja
U rijeku Zrmanju, nabujalu od kiše, dospio je mazut koji rijeka nosi sve do Novigradskog mora. Pretpostavlja se da mazut potječe iz nekadašnje tvornice glinice u Obrovcu. Onečišćenje je veliko i prijeti jednoj od naših najljepših rijeka na kojoj cijeli taj kraj gradi turističku budućnost.
Tek iz zraka otkrivaju se golemi razmjeri onečišćenja. Mazut pliva cijelom Zrmanjom, a zahvaljujući dronu točno je vidljivo na kojem mjestu izbija iz podzemlja. Podzemnom kanalima, usred velikih kiša, mazut iz, očito, aljkavo sanirane tvornice Glinice dospijeva u Zrmanju.
“Prilikom demontaže spremnika u njima je bilo metar mazuta. Spremnici su odnešeni mazut pušten u podzemlje”, kaže Ante Nekić iz Maslenice. Novigradsko more nakon obilnih kiša ne samo da je onečišćeno nego je i opasno za plovidbu. Prekriveno je slojem mazuta. Kad puše jugo ugroženi su stanovnici Maslenice, a po buri mazut vjetar nosi u Novigrad.
I kontejner pun svijeća u Novigradsko more je doplutao sa Obrovačkog groblja udaljenog 11 kilometara. Nije ovo prvi put da mazut pliva Zrmanjom i morem. U posljednjih 20 godina nakon obilnih kiša, to je učestala pojava. No od mjerodavnih, nitko ni prstom da makne, kaže Joso Maruna.
Zrmanja i Novigradsko more skrivene su prirodne oaze koje turisti sve više otkrivaju i posjećuju. Želi li se ovaj prostor i dalje turistički razvijati, ovaj problem treba hitno riješiti, piše hrt.hr.
Županijski vijećnik Mosta u Zadarskoj županiji i ekološki aktivist Ivan Matić za N1 je kazao:
“Ja sam i kao ekološki aktivist i kao kasnije županijski vjećnik Mosta upozoravao na taj problem koji se kontinuirano događa kada padaju obilne kiše. Nažalost, nitko za to nije imao sluha. Problem je definitivno u području tvornice Glinice. Kako je došlo do izljevanja mazuta u podzemne vode? Iskoristit ću ovu staru hrvatsku floskulu – neka institucije rade svoj posao. Ono što se može napraviti – mogu se napraviti nekakve mjere predostrožnosti. Jer ovo je nešto što se kontinuirano događa. Ja te mjere ne vidim. Ne postoje ni uljne barijere niti ikakav program koji bi mogao sanirati ili prevenirati tu štetu.”
Tako da, stvarno ne znam što bih vam rekao. Evo, ne samo ova kiša, problem je i ova sljedeća kiša što ćemo pričati o tome samo kada se velika voda izlije u Zrmanju, a poslije ove moje izjave i vaše reportaže – dva, tri dana poslije nitko o tome neće pričati jer je to preskupo za riješiti i nažalost ne vjerujem uopće da će se nešto poduzeti. Sami mazut je samo jedan od problema na području Obrovca. Postoje i problemi koji se mogu riješiti. Nažalost, nitko ništa ne poduzima. Mi u Obrovcu smo navikli da nas se ignorira, da se stvari ne riješavaju. Ali evo, ovim putem pozvao bih sve institucije da pokušaju ne samo identificirati problem, nego riješiti problem. To je nama potrebno. Novigradsko i Karinsko more je zatvoreno i bilo kakav oblik zagađenja je za nas puno veći problem nego za bilo koje područje u Republici Hrvatskoj”.
Upitan tko bi od institucija trebao reagirati da riješi problem, Matić je rekao da misli na aposlutno sve institucije.
“Evo mi tu u Obrovcu imamo bazene lužine. Evo ja ću vam samo reći jedan primjer. Mazut je iscurio i on je sad u podzemnim vodama. Ja vama ne mogu reći koja je to tehnologija koja ga može izvaditi vani. Ali imamo bazene lužine koji su tu godinama i prijete svakodnevno izlijevanjem u kanjon Zrmanje. Onog dana kad se oni izliju to će biti samo jedna spektakularna reportaža u medijima i svi će reći – trebalo je nešto poduzeti. Treba nešto poduzeti jučer. Znači, mi ovaj problem ne možemo riješiti. Ja jednostavno ne vidim kako mi možemo iz podzemnih voda izvući mazut, osim zaustaviti ga da se ne širi jednostavno uljnim barijerama i bilo kakvim mjerama predostrožnosti koje su nužne. Jer je ovaj problem – svaki put kad padnu kiše mi imamo mazut do Posedarja. Znači to nije nešto što je iznenadno, to je nešto što se kontinuirano događa godinama. Ja te mjere predostrožnosti ne vidim. Opet, govorim vam i za bazene lužine koji svakodnevno prijete. Država tu mora reagirati i prevenirati potencijalne probleme”, kazao je Matić.