Prosvjed zdravstvenih djelatnika zadarske bolnice: “Kolegice padaju s nogu, na 30 nepokretnih pacijenata ide jedna medicinska sestra”
Ispred glavnog ulaza u zadarsku Opću bolnicu danas je održan mirni prosvjed pod nazivom “5 do 12” zaposlenih u djelatnosti zdravstva u organizaciji Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara – medicinskih tehničara i Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi.
Cilj prosvjeda na kojem se okupilo nekoliko desetaka djelatnika zadarske bolnice, je skrenuti pozornost na probleme s kojima se susreću zaposleni u zdravstvu te se založiti za dostojanstvene uvjete i adekvatno plaćen rad.
– U Republici Hrvatskoj sustav zdravstva danas je suočen s brojnim problemima: alarmantan nedostatak radnika koji dovodi do zatvaranja ili spajanja pojedinih odjela u zdravstvenim ustanovama, potplaćenost i neadekvatni uvjeti rada razlog su za sve veći odlazak u inozemstvo, višegodišnje zanemarivanje sustava i nezainteresiranost vladajućih struktura za rješavanje nagomilanih problema. Koliko je još ostalo vremena do potpunog kolapsa zdravstvenog sustava?, upitala se Dajana Subić, medicinska sestra koja je i članica Predsjedništva Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i medicinskih tehničara te predsjednica Županijske podružnice tog sindikata.
– Sindikati godinama upozoravaju na manjkavosti u zdravstvenom sustavu, zahtijevaju povećanje koeficijenta složenosti poslova, odgovarajuće uvjete rada, poštivanje kolektivnih ugovora. Plaće u sustavu su ispod nacionalnog prosjeka u odnosu na mnoge zemlje EU, no plaće nisu jedini problem s kojima se liječnici, medicinske sestre i medicinski tehničari, fizioterapeuti, laboranti, kuhari i ostali zdravstveni i nezdravstveni djelatnici susreću. Jedan od gorućih problema su neadekvatni uvjeti rada, neprovođenje zaštite na radu, sve veća izloženost agresiji i fizičkim napadima koji su u zdravstvenim sustavima sve učestaliji. U sustavu je puno propusta i zanemarivanja. Do kada? Dok se svi ne iselimo?, rekla je Subić, dodajući kako su zaposleni u sustavu zdravstva savjesni i odgovorni u radu te ni u jednom trenutku svih ovih godina nisu ustali protiv rada, jer su svjesni činjenice da su tu zbog pacijenata i da je njihove potrebe vrlo često nužno staviti ispred svojih prava.
– No, problem nastaje u odnosu zdravstvenog sustava prema zaposlenima, jer dok se od njih očekuje da žrtvuju svoje zdravlje, istovremeno im se njihov rad odbija platiti. Radimo jako puno i želimo raditi, no tražimo da se naš rad prizna i cijeni, da se osiguraju adekvatni uvjeti rada dostojni svakog čovjeka. Tražimo pravednu i dostojanstvenu plaću za svoj rad, zaključila je Subić.
Komentirala je i dogovor zdravstvenih sindikata i ministra Milana Kujundžića o povećanju plaća za 7 posto od 1. rujna.
–Povišica od 7 posto to je tako minimalno. Nešto bolji su sami uvjeti u kolektivnom ugovoru, ali to nije dostatno da bi se ispunile naše želje, odnosno da bi ostali ljudi u Hrvatskoj, da budemo motivirani. Kolegice danas padaju s nogu, imate po jednu ili dvije sestre na jednom odjelu di leži 30 nepokretnih pacijenata. To su sve loši uvjeti rada. Ne govorimo samo o novcu. Prije svega želimo da se sustav organizira, da bude lakše nama, da bude lakše pacijentima, a ne da radimo do iscrpljenosti. Kolegice nemaju vremena za svoju obitelj, nemamo zaštitnu odjeću, puno toga još ne štima, rekla je Subić
Ljiljana Blaslov medicinska je sestra na odjelu Intenzivne jedinice.
– Danas radim za plaću od nekih 5 tisuća i 200 kuna. Ponižavajuće je da netko uopće raspravlja o našoj plaći, jer ako život ljudski ovisi o sestri, a ovisi, vi ste ta koja doktoru kaže da je nešto hitno i ne ne može bez vas napraviti svoj posao. Doktor ima 7 i pol tisuća plaću, a sestra ni 5, to je sramotno, kaže Ljiljana Blaslov.