Sutra je Svjetski dan bubrega; Godišnje se u Hrvatskoj otkrije 500 novih bubrežnih bolesnika
Godišnje se u Hrvatskoj otkrije oko 500 novih bubrežnih bolesnika, a rano otkriće bolesti rezultira povećanjem kvalitete života bolesnika i uštedom za zdravstveni sustav, ističu u Hrvatskom društvu za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju Hrvatskog liječničkog zbora.
Ako se čimbenici rizika ne otkriju i ne liječe na vrijeme, dolazi do gubitka bubrežne funkcije zbog čega bolesnici završavaju na dijalizi ili im je potrebno presađivanje bubrega.
‘Zdravlje bubrega – za svakoga i svugdje’, geslo je ovogodišnjeg Svjetskog dana bubrega, koji će se obilježiti javnozdravstvenim akcijama u mnogim gradovima, gdje će se građani moći informirati o bolestima bubrega, izmjeriti tlak i odrediti glukozu u krvi.
Stručnjaci ističu kako veliki broj bolesnika umire ranije zbog brojnih komplikacija koje prate bubrežnu bolest, a najčešće su to pridružene bolesti srca i krvnih žila. Vodeći uzroci bubrežnih bolesti su šećerna bolest i povišen arterijski tlak, te bubrežna anemija.
Kronična bubrežna bolest pogađa 10 posto odraslog stanovništva u svijetu, a smatra se da će njezina učestalost u sljedećem desetljeću porasti na oko 17 posto, te je prepoznata kao svjetski javnozdravstveni problem.
Hrvatsko društvo za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju ocjenjuje kako je hrvatskim bolesnicima osobito dostupna transplantacija bubrega, po čemu je Hrvatska jedna od najboljih u svijetu, no postoje ograničenja u propisivanju nekih lijekova koji djeluju na sprječavanje komplikacija poodmakle bubrežne bolesti.