Stižu puno strože kazne za napade na liječnike i medicinske djelatnike
Saborski zastupnici u srijedu su pozdravili izmjene Kaznenog zakona kojima se uvodi novo, samostalno kazneno djelo – prisila prema zdravstvenom radniku, kao reakcija na oblike nasilja usmjerene prema zaposlenima u zdravstvenoj djelatnosti kao javnoj službi, a za koje je predviđena kazna i do pet godina zatvora.
Zastupnici su u raspravi upozorili na porast nasilja nad liječnicima i medicinskim sestrama.
Ines Strenja Linić (Most) istaknula je kako su se u posljednjih pet godina napadi na medicinske sestre dogodili u 73 posto zdravstvenih ustanova, da čak 93 posto anketiranih liječnika navodi kako je na poslu doživjelo neki oblik verbalnog ili fizičkog nasilja, dok se fizički napad dogodio u 22 posto zdravstvenih ustanova.
“Stanje sigurnosti u našim ustanovama nije zadovoljavajuće, i liječnici i medicinske sestre su nezaštićeni na svojim radnim mjestima”, kazala je Strenja Linić i pozdravila sankcioniranje napada na zdravstvene djelatnike.
Predlaže i drastičnije kazne za počinitelje spolnog zlostavljanja djece te najavljuje skoru raspravu o zakonskom prijedlogu koji ide u tom smjeru.
Bolju zaštitu zdravstvenih radnika hvali i Željko Jovanović (SDP), ali i pita zašto zakon ne bi uključivao sve osobe koje obavljaju javne ovlasti, poput učitelja i prosvjetnih radnika.
”Rade se procjene i liječnička populacija je bila nešto ugroženija od drugih”, odgovorio mu je državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa Martinović, no ne isključuje mogućnost da će i druge kategorije u budućnosti biti zaštićene kaznenopravnim alatima.
Ante Bačić (HDZ) istaknuo je da zdravstveni djelatnici po Kaznenom zakonu i kazneno odgovaraju, pa primjerenim smatra da dobivaju i svoj poseban članak vezan za njihovu zaštitu.