Vlada najavila uvođenje eura
Vlada, s Hrvatskom narodnom bankom (HNB), procjenjuje da je dobar trenutak za pokretanje postupka pristupanja eurozoni za koju je Hrvatska izvrstan i prirodan kandidat, kazala je danas potpredsjednica vlade i ministrica gospodarstva Martina Dalić.
“Vlada s HNB-om procjenjuje da je dobar trenutak za pokretanje postupka pristupanja eurozoni, što je srednjoročni cilj, to se ne može učiniti u kratkom roku preko noći. HNB je izradio analizu troškova i koristi od pristupanja eurozoni i krajem mjeseca započet će javna rasprava o tom pitanju”, kazala je Martina Dalić u emisiji Hrvatskog radija “A sada Vlada”.
Dodala je i da je ulazak Hrvatske u eurozonu jedna od obveza koju smo preuzeli prilikom pristupanja u Europsku uniju, ali i da je Hrvatska zemlja čija je struktura financijskog sustava čini izvrsnim kandidatom za euro područje.
“Hrvati u najvećoj mjeri štede u euru, više od 80 posto štednih depozita su u euru, bitne transakcije, kupovine nekretnina, kupovine auta se dogovaraju u eurima, euro već dugo živi kao dio našeg svakodnevnog života”, naglasila je.
Hrvatska je stoga, istaknula je Dalić, izvrstan i prirodan kandidat za euro zonu, od čega bi mogli imati značajne koristi.
“Pozitivni gospodarski trendovi i smanjivanje proračunskog deficita, pad kamata i niska inflacija omogućavaju nam da u ovome trenutku možemo govoriti o ispunjavanju većine kriterija iz Maastrichta i približavanju ispunjavanju onih koje u ovom trenutku ne ispunjavamo u potpunosti, a to je dug. Međutim, važno je što u ovom trenutku imamo padajući dug”, kazala je potpredsjednica vlade.
Da je eurostrategija pripremljena, Indexu su prije nekoliko dana potvrdili iz HNB-a. No nisu nam željeli odgovoriti kad će euro biti uveden, odnosno hoće li to biti 2022. godine, kako se u medijima spekuliralo ranije.
“Potvrđujemo da je eurostrategija pripremljena, a njezina javna prezentacija na koju će biti pozvani i predstavnici medija bit će organizirana krajem ovog mjeseca”, kratko su nam odgovorili iz HNB-a.
Progovorila i o Agrokoru
Na pitanje koja je najrealnija solucija završetka izvanredne uprave Agrokora naglasila je da će stvari vjerojatno završiti nagodbom.
“Zakon o izvanrednoj upravi je jasan, izvanredna uprava može završiti nagodbom, stečajem ili tako da sud prekine cijeli postupak, što onda implicira da vlasnik riješi problem. Najizgledniji je ishod, po meni, upravo nagodba i to zbog toga što svi ovi ogromni dugovi i svi vjerovnici kreditori, dobavljači, imaju šansu naplatiti svoja potraživanja samo ako sustav posluje”, rekla je Dalić, dodavši da je najveći dio potraživanja od Agrokora neosiguran.
“To znači da se iza njih ne nalaze kao kolaterali, neka fiksna imovina koju bi mogli prodati i naplatiti se. Više od 95 posto tih kredita dato je na temelju poslovanja i poslovnih rezultata za koje sada, nažalost, vidimo da nisu bili ni približno onakvi kakvima ih je prikazivao Ivica Todorić. Po meni, racionalno razmišljanje za sve vjerovnike je postići nagodbu i temeljem te nagodbe osigurati naplatu svojih tražbina”, zaključila je Dalić.