Tomislav Horvatinčić oslobođen optužbe
Na Općinskom sudu u Šibeniku danas je Tomislav Horvatinčić oslobođen optužbi za pomorsku nesreću u kojoj je život izgubilo dvoje Talijana. Obitelj stradalih Talijana nije došla na izricanje presude, a njihov sin Federico je uoči izricanja presude uputio pismo HRT-u u kojem ističe kako mu Horvatinčić, unatoč onome što je tvrdio, nikad nije ponudio financijsku naknadu.
Priča o suđenju Tomislavu Horvatinčiću ujedno je i priča o tome kako arogantni bogataši prolaze na hrvatskim sudovima, odnosno o našem pravosuđu kojeg mnogi s pravom smatraju najvećim problemom hrvatskog društva, piše Index.hr.
Presudu izrekla sutkinja koja ga je ranije osudila na uvjetnu kaznu
Pravorijek mu je pročitala Maja Šupe, predsjednica istog sudskog vijeća koje je Horvatinčića u studenom 2015. godine proglasilo krivim i osudilo na 20 mjeseci zatvora – uvjetno na tri godine. U toj presudi, na koju su se žalile i optužba i obrana, bilo je istaknuto da je Horvatinčić lakomisleno upravljao gliserom brzinom od 26,3 čvorova i presjekao put jedrilici na koju je naletio, slomio je, gliserom prešao preko nje pa je talijanski par odbačen u more gdje su oboje zbog ozljeda i umrli.
Zbog bitne povrede odredaba zakonskog postupka, drugostupanjski je sud ukinuo tu presudu i vratio predmet u Šibenik uz prijedlog da se na ponovljenom suđenju produbi i provjeri Horvatinčićeva sposobnost rasuđivanja u trenutku sudara, što je kao tema i obilježilo ponovljeni kazneni postupak.
Sutkinja Kaznenog odjela Općinskog suda u Šibeniku Maja Šupe u obrazloženju presude iz 2015. godine navela je kako je u svom svjedočenju Horvatinčić u više navrata istaknuo da je jedrilicu talijanskog bračnog para vidio na vrijeme dodavši da se ponašao lakomisleno upravljajući gliserom velikom brzinom. Međutim, u izricanju presude sud je uzeo u obzir olakotne okolnosti zbog kojih je Horvatinčić osuđen na uvjetnu kaznu zatvora u trajanju od godine i osam mjeseci.
Sud mu pronašao cijeli niz olakotnih okolnosti
“Sud je kao olakotne okolnosti cijenio žaljenje, odnos prema djelu i posljedicama djela, spremnost da naknadi štetu obitelji, činjenicu iz kaznene evidencije da je neosuđivan, te da je teškog zdravstvenog stanja, dok posebnih otegotnih okolnosti nije našao”, stajalo je u obrazloženju sutkinje Maje Šupe.
Ponovljeno suđenje obilježili su verbalni napadi sutkinje Maje Šupe na novinare, što je osudilo i Hrvatsko novinarsko društvo, a dotična sutkinja se spominjala i 2011. godine u kontekstu zajedničke tužbe protiv primoštenskog načelnika Stipe Petrine zbog kaznenog djela narušavanja časti i ugleda te klevete.
Obranu bazira na sinkopi, ali i dalje vozi
Horvatinčićeva obrana bazira se na sinkopi, stanju gubitka svijesti u trajanju od nekoliko sekundi do jedne minute tijekom kojih je osoba nesvjesna svega oko sebe pa ne može biti ni odgovorna za kazneno djelo koje joj se stavlja na teret.
Medicinske vještakinje profesorice Vesna Šerić i Kristina Potočki nisu mogle odgovoriti je li Horvatinčić u trenutku nesreće zaista doživio sinkopu, a nakon uvida u spis i u njegovo medicinsko stanje zaključile su da je pojava sinkope u njegovom slučaju bila moguća. U razjašnjavanju dileme nije pomoglo ni psihijatrijsko vještačenje.
Po mišljenju zastupnice optužbe Irene Senečić iz šibenskog Županijskog državnog odvjetništva i pravnog zastupnika obitelji stradalih Talijana Ognjena Frangeša, sinkopa je izmišljotina Horvatinčićeve obrane, koja na ponovljenom suđenju nije dokazala da se to optuženome zaista i dogodilo.
”Prihvati li sud sinkopu i to uđe u sudsku praksu, svi će se nakon nesreća braniti da su kratko pali u nesvijest”, rekla je u završnim riječima Senečić i predložila za Horvatinčića zatvorsku kaznu, kao i obvezno oduzimanje njegove vozačke dozvole jer je nakon nesreće kod Primoštena počinio niz novih prekršaja u prometu.
Obrana tvrdi da optužba nije dokazala da je “vozio bezobzirno ili bahato”
Horvatinčićevi odvjetnici Branko Baica, Veljko Miljević i Velimir Došen rekli su na kraju ponovljenog suđenja da optužba nije uspjela dokazati ništa osim gole činjenice da se pomorska nesreća zaista i dogodila. U trenutku nesreće on je doživio stanje sinkope i takav nije mogao upravljati svojim postupcima, tvrde.
‘Teret dokaza je na strani optužbe, a ona nije dokazala da je Horvatinčić vozio bezobzirno ili bahato. Jedino su dokazi bitni, a ako ih optužba ne dokaže, okrivljenik se oslobađa jer on nije dužan ništa dokazivati. To što ga mediji ne vole, druga je stvar’, rekli su odvjetnici te predložili oslobađajuću presudu.
Horvatinčić: Svakom se može dogoditi prometna nesreća
Sam Horvatinčić branio se i na ponovljenom šibenskom suđenju šutnjom, ali je nakon zadnje javne rasprave u srijedu ispred zgrade suda izjavio novinarima da nije kriv i da se svakome može dogoditi prometna nesreća.
Na suđenju je mišljenje iznijela i dr. Nadica Buzina sa Zavoda za forenzičku psihijatriju zagrebačke kliničke bolnice Vrapče. Psihijatrijsko vještačenje Horvatinčića, koje je na zadnjem ročištu u proljeće ove godine naložila predsjednica sudskog vijeća Maja Šupe, obavljeno je između 30. lipnja i 5. srpnja u Zavodu za forenziku i psihijatriju klinike u Vrapču.
Vještačenjem je utvrđeno kako Horvatinčić ne boluje od duševne bolesti i nije ovisnik o alkoholu ni nekom psihoaktivnom sredstvu, a iako se u njegovom osobnom i socijalnom funkcioniranju može govoriti o elementima poremećaja ličnosti, oni ni u jednom trenutku nisu dostizali psihotični nivo.