Pokrenuta ovrha protiv roditelja Nore Šitum, moraju platiti 200.000 kuna
Ivica Šitum i Đana Atanasovska, roditelji preminule djevojčice Nore Šitum, čiji slučaj je 2013. godine zaokupio pažnju javnosti, morat će platiti gotovo 200.000 kuna sudskih troškova jer su pravomoćnom presudom Vrhovnog suda izgubili tužbu protiv udruge “Hrabro dijete”.
Podsjetimo, radi se o udruzi koja je prikupljala novac za liječenje Nore Šitum, a nakon što je Nora preminula, ispostavilo se da su ga trošili netransparentno te su odbili dati dio prikupljenog novca za liječenje još jedne bolesne djevojčice, Ene Šarac.
Zahtjev za ovrhom danas je pokrenula udruga “Hrabro dijete” koja je prije dvije godine, nakon pravomoćne presude Vrhovnog suda koja je išla na ruku toj udruzi, tvrdila da ovrhu prema Norinim roditeljima ne pokreću iz “humanitarnih razloga”, piše Index.hr.
Ivica Šitum: Hvala sudovima na uspješnoj suradnji s organiziranim kriminalom
Ivica Šitum večeras je na svom Facebook profilu objavio kako zbog sudske odluke on i njegova supruga udruzi “Hrabro dijete”, koja je netransparentno trošila novac prikupljen za liječenje njihove kćeri, moraju platiti 200.000 kuna sudskih troškova zbog ovrhe koja je danas pokrenuta.
“Evo upravo smo saznali da idućih desetak godina radimo za plaće kriminalcima iz udruge Hrabro dijete. Ovršeni smo za 200.000 kn sudskih troskova. Hvala sudovima u NG i Slavonskom Brodu na uspjesnoj suradnji sa organiziranim kriminalom”, napisao je na svom Facebook profilu.
Izgubili tužbu protiv udruge “Hrabro dijete”
Naime, prvo je u travnju 2015. sud u Novoj Gradiški odbio tužbu Norinih roditelja koju su podigli protiv udruge “Hrabro dijete” koja je novac prikupljen za Noru trošila, najblaže rečeno, netransparentno, o čemu je Index prvi pisao.
Norini roditelji žalili su se na tu odluku, ali ni drugostupanjskom odlukom koju je donio Županijski sud u Slavonskom brodu, njihova žalba nije uvažena. Potom su se žalili i Vrhovnom sudu, ali ni to nije pomoglo jer je i taj sud u konačnici donio pravomoćnu odluku u korist udruge “Hrabro dijete”
Nakon toga Šitum i Atanasovska žalili su se i Ustavnom sudu koji se o njihovoj žalbi još uvijek nije oglasio, iako je to bio dužan učiniti u roku od šest mjeseci, a otad su prošle dvije godine.
Zuber: Riječ je o osveti
O svemu se na svom Facebook profilu oglasio i Robert Zuber Tomić, čiji film “Život od milijun dolara” koji se bavi nefunkcioniranjem sustava u slučaju Nore Šitum i udruge “Hrabro dijete”, prije samo dva tjedna prikazan je u Zagrebu te je izazvao veliku pozornost javnosti. Zuber smatra da se radi o osveti udruge “Hrabro dijete” roditeljima preminule Nore Šitum.
“Samo dva tjedna nakon zagrebačke premijere dokumentarnog filma “Život od milijun dolara”, nakon koje je vrlo emotivno reagirao ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, udruga Hrabro dijete (ako ih možemo tako više i nazivati) pokrenulo je kao svoju kaznu – ovrhu u iznosu od gotovo 200.000 kuna! Zašto kaznu? Zato što su tu ovrhu mogli pokrenuti drugog dana nakon pravomoćnosti presude, koja je odlukom Vrhovnog suda u korist udruge Hrabro dijete donijeta prije više od dvije godine? Netko će reći, vrlo su humano postupili, nisu potezali ovrhu iz eto ljudskih, humanih razloga. Kako mi reče pravno iskusna osoba večeras, ispravno je izraziti se da sve činjenice govore u korist indicije, da tu ovrhu nisu potegli jer nisu htjeli riskirati slučaj da Ustavni sud ipak prihvati žalbu obitelji Šitum. U tom slučaju, sve ovršeno morali bi vratiti obitelji Šitum. Pa otkud onda danas, prema dostupnom očevidniku, odjednom probuđena hrabrost čelnika Udruge? Jer, svaka kuna ukoliko Ustavni sud donese tu odluku u korist obitelji Šitum, morati će im se opet vratiti? Odjednom su shvatili da mogu? Ili se radi o čistoj, nepatvorenoj. zlobnoj. da ne kažem iznimno neljudskoj, kapricioznoj osveti, nakon što je javnost imala prilike vidjeti materijalne dokaze što su učinili sa novcem prikupljene za liječenje malene Nore, kćerke Đane i Ivice Šitum, ili pak s novcima hrabre Eny Šarac, kojoj do danas nisu isplatili novce, opravdavajući se sve do prije dva tjedna kako Eny nije pismeno tražila svoje novce? Uvjeren sam da se radi upravo o tome, osveti zbog svega rečeno u filmu, prigodno dva tjedna nakon zagrebačke premijere, i veće medijske vidljivosti te teme. Jer, moglo im se. Jer, vidjeli su da i kada obitelj Šitum iznese materijalne dokaze, ništa se neće dogoditi. Jer, vide da će sve relevantne institucije poslovično prešutjeti sve rečeno. I što sad? Slegnuti ramenima? Odšutiti kao i te institucije sve što se obitelji Šitum događa i danas?”, napisao je Zuber na Facebooku.
“DORH ne zanima ova niskoradarna priča”
“Dragi moji Facebook prijatelji, tako se eto ovdje u virtuali zovemo – ja to ne mogu. Ne mogu, a da se nakon toga nazivam čovjekom. Ne mogu pustiti da se ova pravna smicalica, jer pravo i pravda nisu nužno isto, dakle nepravda samo tako pored mene dogodi. Molio bi i vas, ako ste izdržali pročitati ovaj dugi post, jer ne znam kako ga kraće sročiti, nemojte slegnuti ramenima, i na muku tih ljudi koji su i ovako propatili previše, jednostavno okrenuti glavu. Mislim da možemo više. Da možemo vratiti život tim ljudima. Zajedno pitati sve institucije, zašto ne učinite nešto? Ako nekome trebaju dokazi, film ćemo dati bilo kome tko nas zatraži kao dokazni materijal. Tu je, samo se javite! Sinisa Juricic i ja smo to zajedno odlučili, dajemo vam ga u dokazne svrhe! Ustavni sud zakonski je trebao odluku donijeti u roku od 6 mjeseci, kakva god ona bila. Nije, evo dvije godine. Može li se njih u ovoj muci bar to zamoliti? Da ju objave, kakva kod bila, pa da krenemo dalje? DORH ne zanima ova niskoradarna priča, Ivice Todorići su važniji, zar doista?”, napisao je Zuber na svom Facebook profilu.
Strašni lav Nora
Petogodišnjoj Nori Šitum 2010. dijagnosticirana je akutna limfoblastična leukemija. Kako djevojčici nisu mogli pomoći u Hrvatskoj, njeni roditelji učinili su sve što su mogli kako bi spasili svoje dijete. Na liječenje su je odveli u Ameriku, a Norin slučaj ujedinio je Hrvatsku. Novac za odlazak u Ameriku i liječenje djevojčice skupljen je u kratkom roku. U samo tjedan dana prikupljeno je gotovo milijun dolara.
Njihova djevojčica nažalost nije uspjela. U Americi je izgubila bitku za život, a Đana Atanasovska i Ivica Šitum po povratku u Hrvatsku odlučili su novcem koji je prikupljen za liječenje njihovog djetete pomoći drugoj djeci, piše Index.hr.
Prikupljeni novac je – nestao
Udruzi “Hrabro dijete”, preko koje je novac prikupljan, uputili su upit o iznosu koji je preostao, ali odgovor nisu dobili, tek neprecizne i različite podatke o preostalom novcu.
Četiri godine roditelji “strašnog lava” Nore Šitum borili su se za informaciju o tome što se dogodilo s novcem koji je prikupljen za liječenje njihove kćeri. Htjeli su ga preusmjeriti na pomaganje drugoj djeci koja boluju od malignih bolesti i njihovim obiteljima, a u toj namjeri prošli su pravi medijski i pravni pakao.