Sindikati vode sveti rat protiv studenata: “Studentski rad šteti državi i radniku, dobre stipendije bi im trebale biti dovoljne”

Direktno ekskluzivno doznaje da su na jednom nedavnom sastanku predstavnici sindikata predložili zabranu rada studenata i učenika. Naime, sindikati smatraju da u cijeloj priči najviše pate osobe koje ne mogu naći stalno zaposlenje zbog toga što se studenti i učenici koriste kao jeftina radna snaga.

Ribić: Treba ukinuti ovakav studentski rad

O ovome je portal Direktno.hr razgovarao s čelnicima dva hrvatska sindikata Vilimom Ribićem iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja i Krešimirom Severom iz Nezavisnih hrvatskih sindikata.

Zanimao nas je njihov komentar cijele priče.

Ribić nam je vrlo kratko odgovorio:

– Kada taj rad postaje masovan i nereguliran do mjere koja oduzima samu svrhu studentskog rada, kada on postaje manipulacija na štetu države i radnika, onda sam za ukidanje takve prakse. Studentski rad treba vratiti svojoj svrsi, napisao je svoj odgovor Ribić.

Krešimir Sever je pak dao podrobniji odgovor i prenio stav svog sindikata o zabrani rada studenata te poručio da on i njegov sindikat kategorički odbijaju ideju o zabrani rada studentima i učenicima, no smatraju da je potrebno bolje zakonodavno urediti takav rad da bi se spriječilo izrabljivanje studenata i “krađa” poslova radno sposobnog stanovništva.

‘Studentski rad se pretvorio u izrabljivanje’

– Već godinama upozoravamo da treba pogledati malo širi kontekst, a mnogi su već pokušali tumačiti da smo mi protiv studentskog rada što je apsolutno krivo, kaže Krešimir Sever i dodaje da je problem u tome u što se studentski rad pretvorio.

– U jednom ogromnom dijelu pretvorilo se u izrabljivanje studenata na jednoj strani, a na drugoj zatvara se prostor za redovno zapošljavanje, jer je poslodavcima u velikoj mjeri takav rad jeftiniji nego da zapošljavaju po ugovoru o radu s obzirom na doprinose koje imaju platiti po studentskom ugovoru.

– NHS neprekidno ponavlja da bi trebalo uvesti reda u sustavu, u prvom redu da stvoriti uvjete da studenti mogu ostvariti stipendije,da stipendije budu dostupnije kako na državnoj razini tako da budu dostupne i od strane poslodavaca a da država onda takvo stipendiranje prepozna kao nešto na što bi onda davala olakšice poslodavcima, napominje Sever i dodaje:

– S druge strane manje imućni studenti koji su prisiljeni raditi, kažu da često rade puno radno vrijeme rijetko pola radnog vremena i da im to utječe na studiranje. Puno je važnije stvoriti uvjete da svi studenti koji imaju slabije materijalne uvjete za studiranje, a htjeli bi studirati, da se njima stvore uvjeti za povoljne stipendije, da poslodavci i država pronađu način kako to prepoznati i kako studentima pomoći da primaju potporu od države i/ili od poslodavaca i da pri tome ne moraju raditi, već studirati redovno.

Danas imamo situaciju da su upravo manje imućni studenti prisiljeni raditi cijele dane te da zbog toga zaostaju na fakultetu, napomenuo je Sever. “Svaka čast onima koji uspiju tako završiti studij ali to je izuzetno teško”, rekao je Sever

– S jedne strane moramo stvoriti uvjete za povoljne stipendije, da država prepozna trud poslodavaca pa i ona pomogne s druge strane da se stvaraju fondovi preko kojih bi se stipendiralo studente i učenike, kaže Sever i dodaje:

– Naravno ako studenti mogu povrh toga i odraditi neke poslove to treba pozdraviti.

Više pročitajte na Direktnom.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...