Zadarski stručnjaci ključni u potrazi za posadom američkog bombardera srušenog 1944. kod Visa
Nacija koja zaboravi svoje branitelje, i sama će biti zaboravljena, zapisao je davne 1920. godine američki predsjednik Calvin Coolidge, a tu su njegovu izjavu kao svoj moto uzeli u američkoj agenciji DPAA, koja brine o vojnicima nestalim u ratovima koje su Amerikanci vodili diljem svijeta.
Preko 87.000 američkih vojnika još uvijek se vodi kao nestalo i traži diljem svijeta, od čega 29.000 u Europi, a 203 na teritoriju Republike Hrvatske. Uskoro bi se taj broj mogao smanjiti, jer je u viškom akvatoriju upravo u tijeku akcija izvlačenja posmrtnih ostataka članova posade američkog bombardera Tulsamerican, koji je 27. prosinca 1944. potonuo 1.2 milje južno od otoka Visa.
Olupina je slučajno pronađena još 2009. godine, a kampanja izvlačenja započela je 19. lipnja, i očekuje se da će potrajati do 15. srpnja, a osiguravaju je američke i hrvatske snage, koje su u združenoj akciji već izvukli dio ostataka s dubine od 39 metara, na kojoj se nalazi većina ostataka zrakoplova, uključujući kabinu, trup i krila. Amerikancima je dozvoljeno da izvuku posmrtne ostatke posade, dok će trup zrakoplova zauvijek ostati na dnu Jadrana.
Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved i veleposlanica Sjedinjenih Američkih Država u Republici Hrvatskoj Julieta Valls Noyes u subotu su na lokaciji posjetili pripadnike oružanih snaga koji rade na pronalaženja posmrtnih ostataka američkih pilota. Republika Hrvatska pruža pomoć u potrazi, a u operaciji je angažiran i brod Hrvatske ratne mornarice DB-M82 „Krka“ te 30 časnika, dočasnika i mornara Hrvatske ratne mornarice i Zapovjedništva za potporu, Zavoda za pomorsku medicinu iz Splita.
– Hvala ministrima Krstičeviću i Medvedu, hvala HRM-u koji nam pomaže provesti ovu za nas jako važnu akciju. Prije 73 godine ovdje su poginuli američki vojnici, i mi ih želimo vratiti kući, njihovim obiteljima. Ovo je prva u nizu sličnih akcija, kojom želimo pronaći i vratiti što više od 203 nestala američka vojnika. Oni su izvršili svoju misiju, sada je na nama da izvršimo svoju, i da pokažemo kako nisu zaboravljeni – kazala je veleposlanica Noyes.
– Izražavamo sućut američkim veteranima i njihovim obiteljima, drago mi je da je ovo zajednički projekt u kome oni pokazuju da nisu zaboravili svoje heroje, svoje veterane koji su poginuli prije više od 70 godina. Ovo je i nama prilika da naučimo kako se odnositi prema svojim herojima – kazao je ministar Krstičević.
Ministar Medved dodao je kako će se pokrenuti sklapanje međudržavnog sporazuma kako bi pronašli posmrtne ostatke svih 203 osoba koje Amerikanci traže.
– Pomažemo koliko možemo, nama je ipak težište potraga i pronalazak nestalih branitelja iz Domovinskoga rata, svakodnevno provodimo ekshumacije diljem Hrvatske – dodao je ministar.
U unutrašnjosti broda ”Krka” puno je sofisticirane opreme, brod nadlijeće ‘dron’, drugi ‘dron’ snima sve što se događa u podmorju, gdje devetorica ronilaca pod budnim okom kamera izvlače pijesak i ostatke, među kojima su i kosti članova posade zrakoplova. Prikupljeni materijal izvlači se posebnim balonima na površinu, gdje se na brodu prosijava, prolazi priručni skener, na kome se odvajaju ostaci od nepotrebnog materijala.
U podmorju oko Visa pronađeno je do sada 30-ak aviona, uglavnom bombardera iz Drugog svjetskog rata, a ovaj koji je pronađen zadnji je takav, proizveden u tvornici u Tulsi u SAD-u, čije su akcije američki mediji u to vrijeme sa zanimanjem pratili. Bombarder Tulsamerican dugačak je 20,47 metara, a ima raspon krila 33,53 metra. Mogao je prevesti do 5800 kilograma bombi, a letio je i do 11.000 metara visine. Deset članova posade obuhvaćala je pilote i kopilote, navigatora i šest strijelaca. Ovaj koji je pao kod Visa u smrt je odveo trojicu članova posade, pilota, mehaničara i navigatora, dok su se sedmorica spasila.
Dodajmo ovome kako su upravo ključni suradnici na projektu istraživanja i pronalaska stručnjaci arheologije sa Sveučilišta u Zadru.