Autor Planinarskog vodiča po Hrvatskoj: “Najdraža mi je Premužićeva staza na Velebitu”
Planinarenje nije besciljno lutanje po planinama i osvajanje već osvojenih vrhova s kojih ćemo ionako ubrzo trebati sići: naprotiv, planinarenje je način i stil života, čitav niz aktivnosti koje čovjeku život čine ugodnijim, zanimljivijim i ljepšim.
Tako na neizgovoreno pitanje “zašto planine?“ odgovara Alan Čaplar, strastveni planinar i autor čak 26 knjiga o planinarenju, među kojima je i Planinarski vodič po Hrvatskoj, s detaljnim opisima svih staza i puteva, planinarskih domova, piše jutarnji.hr.
Znanje i podatke Čaplar je prikupljao cijeli život, a sustavno istraživanje trajalo je tri godine prije izlaska knjige.
Upravo zbog ogromnog potencijala planinarskog dijela naše zemlje, Čaplaru je žao što on nije bolje turistički iskorišten.
– Kada bi čovjek svaki vikend hodao šest sati, trebalo bi mu deset godina da obiđe sve naše staze. Uz to, do svih se naših destinacija može doći u jednom danu. Planinarstvo je nažalost najzapostavljeniji dio hrvatskog turizma, kaže ovaj planinar, koji je upravo zbog svega toga pokrenuo neprofitnu udrugu Via Dinarica Croatia za promociju planinskog turizma i unapređenje partnerstva na području Dinarida.
Na pitanje koja je hrvatska staza njemu najdraža odgovara bez razmišljanja – Premužićeva staza na Velebitu koji je uvrstio među devet planina koje bi svatko u životu trebao vidjeti.
– To je svjetski raritet, s te se staze pružaju dosta nevjerovatno prizori na sve strane. Ipak, za nju se treba dobro pripremiti, općenito čovjek zna da je postao iskusan planinar kad se priprema za planinarenje i nigdje ne ide bez detaljnih i korisnih informacija, kaže Alan.
– Jednako su atraktivni, iako dosta drugačili, i sjeverni, i srednji i južni Velebit. Na Sjevernom Velebitu, čiji je vršni dio proglašen nacionalnim parkom, nalazi se Premužićeva staza, duža od 50 km, najviši vrh Mali Rajinac (1699 m) i popularna Zavižanska kotlina, dodaje.
Osim velebitske Premužićeve staze koju svakako morate posjetiti, među hrvatska planinska bogatstva Čaplar je uvrstio i Samoborsko gorje, Kalnik, Papuk, Učka, Risnjak, Mosor i Biokovo.