“Reciklirajmo zajedno” u OŠ Šime Budinić; Učenici oslikavali vrećice i učili o odvajanju otpada
Projekt komunalnog poduzeća Čistoća d.o.o i udruge „Eko – Zadar“ naziva „Reciklirajmo zajedno“ kontinuirano se provodi od 2007. godine. Cilj projekta je informiranje i educiranje javnosti o ispravnom razdvajanju otpada, oporabi te njegovom smanjenju. Tijekom trajanja projekta održali smo 180 radionica i predavanja te smo zastupili sve dobne skupine. Radionice su se provele u vrtićima, osnovnim, srednjim školama, domovima umirovljenika te u svim ograncima Gradske knjižnice.
Ovogodišnje kreativno edukativne radionice organizirali smo u OŠ Šime Budinića u sklopu ciklusa „Reciklirajmo zajedno“. Na radionicama sudjelovali su učenici i učenice četvrtih razreda sa svojim učiteljicama.
Djeca su učila o selektivnom odlaganju otpada, te štetnom utjecaju plastike koju koristimo u svakodnevnom životu, a koja završava u okolišu. U kreativnom dijelu radionice nastalo je pregršt veselih vrećica koje su djeca oslikavala bojama za tekstil uz poruku da dobro promisle kada krenu u trgovinu i sa sobom ponesu svoju veselu platnenu vrećicu, te da ne moraju kupovati plastične vrećice koje dugoročno rade velike štete i biljnom i životinjskom svijetu i okolišu uopće. Odlaganje papira i plastike u posebne spremnike djeca vrlo dobro poznaju, a na radionicama smo istaknuli važnost selektivnog odlaganja i ostalih vrsta otpada kao što su stare baterije, tekstil, metal i posebno staklo koje se može sto postotno reciklirati. Učili su i o važnosti recikliranja i oporabe, a samim tim i smanjenju otpada u okolišu.
Edukativno – kreativnu radionicu su provele Atana Grbić – Martinović i Linda Šušteršić te su djeci podijelile brošure o selektivnom odvajanju otpada „Vodič kroz pravilno odvajanje otpada na području grada Zadra, slikovnicu/bojanku „Praktični savjeti Eko Mace“ i po jednu žutu vrećicu za odlaganje plastike uz naputak da se žute vrećice za odlaganje plastike i plave vrećice za odlaganje papira besplatno mogu preuzeti u poslovnicama Čistoće d.o.o. Djeca su dobila i po jedan primjerak brošure „Možeš i ti“ koja ih podučava kako se i sami aktivno mogu uključiti u rješavanje različitih okolišnih problema.