Jadrolinija u plusu 42 milijuna kuna, četiri puta više nego prethodne godine!
Jadrolinija je 2016. godine ostvarila bruto dobit od 41,9 milijuna kuna, što je gotovo četiri puta više nego prethodne godine i prevezla 11,4 milijuna putnika i 2,8 milijuna vozila, što je 5,6 posto više putnika i 4,6 posto više vozila u odnosu na prethodnu godinu, podaci su iz izvješća o poslovanju te tvrtke.
Jadrolinija je u 2015. , kada je prvi puta prevezla više od 10 milijuna putnika, ostvarila ukupni prihod od 846,6 milijuna kuna, dok je u 2016. ukupni prihod bio 845,1 milijuna kuna. Ukupni rashodi u 2015. su bili 835,7 milijuna kuna, dok su lani smanjeni na 803,2 milijuna kuna. Bruto dobit je u 2015. bila 10,9 milijuna kuna.
Prema podacima iz izvješća, prihodi od prodaje lani su povećani su za 2,4 posto u odnosu na prethodnu godinu ili za 13,3 milijuna kuna. Prihodi od prijevoza vozila veći su za 4,75 posto, dok su prihodi od prijevoza putnika i ostali prihodi od prodaje smanjeni. Prihodi od prijevoza putnika manji su za 0,1 posto, prije svega zbog pada broja prevezenih putnika na međunarodnim linijama. Na liniji Zadar – Ancona bilo je 6,3 posto manje putnika, na liniji Dubrovnik – Bari 9,5 posto manje, dok je broj putnika na liniji Split – Ancona povećan za 12,7 posto.
Rast broja prevezenih putnika na domaćim linijama gotovo je posve kompenzirao taj negativan trend, ističu iz Jadrolinije. Navode da su prihodi od prijevoza vozila povećani za 5 posto u usporedbi s prethodnom godinom, uglavnom radi većeg broja prevezenih vozila na domaćim linijama, za 4,6 posto, dok međunarodne linije rastu za 6,4 posto.
Najznačajnije uštede ostvarene su na troškovima pogonskog goriva, za 21,3 posto, a manji su bili i troškovi osiguranja, zbog smanjenja premija za trup i stroj i promjene metodologije knjiženja osiguranja odgovornosti brodara.
Lani je Jadrolinija, u kojoj je zaposleno 1665 ljudi, u flotu uložila 50,3 milijuna kuna. Jadrolinija je, naglašavaju iz te tvrtke, nastavila proces obnove i razvoja flote s ciljem dugoročnog osiguravanja povezanosti hrvatskih otoka i obale. Program daljnjeg razvoja flote, vrijednosti veće od dvije milijarde kuna, osnova je razvoja poslovanja, a provođenjem tog programa prosječna starost flote trebala bi se smanjiti sa sadašnjih 25 na 15 godina.