“Država ne uvažava potrebe posvojitelja i posvojene djece”
Iz Adopte, udruge za potporu posvajanju upozoravaju na diskriminatornu politiku koju država sporovdi spram posvojitelja i posvojene djece. Cjelovitu objavu za medije donosimo ovdje:
Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku najavljenim izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama nastavlja diskriminirati posvojitelje i posvojenu djecu
– Država nastavlja diskriminirati posvojitelje i posvojenu djecu. Adopti, udruzi za potporu posvajanju, odbijeni su prijedlozi da se skorašnjim izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama omogući izjednačavanje prava na roditeljski dopust posvojiteljima koji posvajaju djecu stariju od 8 godina, te da se posvojiteljima omogući pravo na jednokratnu novčanu potporu za dijete.
Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku odbilo je te prijedloge Adopte te izmjene Zakona usmjerilo samo na demografske napore.
„Poštujući odlučnost Vlade Republike Hrvatske da se zauzme za demografsku revitalizaciju i djecu koja tek trebaju biti rođena, Adopta želi jasno upozoriti da u Hrvatskoj trenutačno žive djeca za koju je Republika Hrvatska posebno odgovorna i koja, osim državne (putem resornih ministarstva), ne uživaju ničiju drugu zaštitu. Radi se o djeci bez roditeljske skrbi kojoj je pravo na obitelj zajamčeno Ustavom Republike Hrvatske koji posebno propisuje da država štiti djecu i mladež te da su svi pred zakonom jednaki. Unatoč opetovanim ukazivanjima na nedvosmislenu diskriminaciju te djece, država je i ovim izmjenama zakona odlučila da ta djeca nisu od njezina posebnog interesa i da se izmjene ovog zakona njima neće baviti“, ističe Dunja Bonacci Skenderović, predsjednica Adopte.
Članovi Adopte, udruge specijalizirane za pružanje potpore i unapređivanja procesa i uspješnosti posvojenja u Republici Hrvatskoj, na vlastitoj su koži osjetili zašto su nužni produljivanje roditeljskog dopusta za posvojitelje djece starije od 8 godina, i dodjeljivanje jednokratne novčane potpore za dijete posvojiteljima.
„Trenutačno važeći zakon propisuje da posvojitelji imaju pravo na posvojiteljski plus roditeljski dopust samo za djecu do 8 godina starosti, dok djeca koja su jedan dan starija, ostaju bez mogućnosti da novi roditelji s njima provedu više od 6 mjeseci. Time se ne uvažavaju specifične potrebe posvojenika koji što su stariji, trebaju dulje vrijeme prilagodbe na novonastalu situaciju, a posebice ako u tom procesu kreću u školu. Svrha roditeljskog dopusta kod posvojenja ima drugačiji značaj nego kod tek rođene djece jer je broj posvojene djece u prvoj godini života nizak, a kod posvojene djece starije dobi potrebno je uložiti pojačane napore i trud u stvaranje privrženosti, bliskosti i sigurnosti koja im je nužno potrebna u budućnosti. Jednokratna novčana potpora za novorođeno dijete trenutačno je propisana kao pomoć roditeljima prilikom povećanih troškova koji nastaju dolaskom djeteta u obitelj. Posvojeno dijete u trenutku posvojenja uopće nema ili ima iznimno malo vlastitih stvari, a dolaskom posvojenog djeteta u obitelj izdaci su najviši pri čemu posvojitelji ne raspolažu jednakim vremenom pripreme na novonastale troškove kao ostali roditelji“, pojašnjava Dunja Bonacci Skenderović.
Adopta je u dva navrata upozoravala resorno ministarstvo na nedosljednost zakona. Očitovanjem Ministarstva kako pitanja posvojitelja i njihove djece nisu predmet izmjena zakona, posvojitelje se izuzima iz kategorije roditelja i svrstava u neku posebnu kategoriju što posvojitelje i posvojenu djecu diskriminira u odnosu na biološke obitelji.