Upoznajte iznimno ljekovitu biljku koju vjerojatno malo koristite, a još manje o njoj znate – Korijandar!

Korijandar je najbolji čistač otrova i teških metala iz organizma. Korijandar Coriandrum sativum je jednogodišnja biljka iz porodice štitarki. Naziv korijandar vodi porijeklo od grčke riječi koriannon – stjenica.

Ovakav naziv biljka je zaslužila zbog mirisa zelenih, svježih listova. U ovim krajevima poznata je pod različitim nazivima: Korijander, Korion, Kineski peršin, Kornikovec, Cimavica, Živica, Kišnec, Cilantro. Vodi porijeklo s područja istočnog Mediterana i bio je poznat Asircima, Egipćanima, Rimljanima. Kao začin se od davnina koristi u gastronomiji, ali se odlikuje i izuzetnom ljekovitošću, piše Agroklub.

Izuzetno cijenjen začin

U žitnim poljima se susreće divlji korijandar, ali se kao začin i ljekovita biljka koristi samo pitomi. Ova jednogodišnja biljka dostiže visinu od 50 do 80 cm. Korijen je vretenast, razgranat i prodire duboko u tlo od 1 do 1,5 m. Stabljika je razgranata. Donji listovi su okrugli, a gornji listovi su manjih dimenzija, perasti. Cvjetni štitovi sačinjeni su od sitnih bijelih ili ružičastih cvijetova. Cvijeta tijekom ljeta. Plod je okruglastog oblika i ugodnog mirisa. Kada se svježa biljka protrlja između prstiju oslobađa se miris koji podsjeća na miris stjenica. Sušenjem se gubi taj neugodan miris. Sjeme je vrlo ugodnog mirisa. Sjeme je najbolje prije upotrebe samljeti jer tek tada dolazi do izražaja slatkasti okus.

Može se koristiti svjež, osušen list i sjeme tijekom cijele godine. Izuzetno je cijenjen začin koji se dodaje mnogim jelima. U Europi i Americi se više koristi sjeme, a u Aziji i Africi se koristi i list. Dodaje se u salate, juhe, variva, rižota, jela od povrća, mesa, ribe, umake. Izuzetno popularan začin u kuhinjama Egipta, Maroka, Meksika, Kavkaza, Indije. Suho sjeme se dosta koristi u pekarstvu, konditorskoj proizvodnji, kod izrade kobasica i sireva, konzerviranja maslina, zimnice. Često se kombinira s drugim začinima poput kima, bijelog luka, mažurana, čilija i anisa. Korijandar se dosta koristi pri izradi parfema.

Niz ljekovitih svojstava

List i sjeme korijandra se odlikuju nizom ljekovitih svojstava. Koristi se za poboljšanje probave, kod problema s gastritisom i čirom na želucu i dvanaesniku, za iskašljavanje kod bronhitisa i upale pluća, kod upale mokraćnog mjehura i mokraćnih puteva, reume i artritisa, ublažava depresiju, snižava krvni tlak, poboljšava san.

Korijandar ima i ulogu u detoksikaciji organizma od nagomilanih otrova. Jača jetru i poboljšava apetit, ali se koristi i za mršavljenje zbog svoje osobine da pomaže u izlučivanju vode i otrova iz organizma, poboljšava metabolizam. Ublažava alergije, regulira šećer u krvi i ublažava menstrualne tegobe, djeluje i kao afrodizijak. Ulje korijandara ima antibakterijsko djelovanje.

Da bi efekt korijandra došao do izražaja, treba ga koristiti tijekom tri tjedna. Kapi korijandra sadrže gorke tvari koje potiču rad organa za probavu, pomažu probavu i izlučivanje otpadnih tvari. Uzimaju se u količini od 25 kapi prije jela. Kod problema s gastritisom uzimaju se na tašte 40 kapi u čaši vode

Korijandar sadrži minerale (kalcij, selen, magnezij, cink, željezo, fosfor, kalij, jod), vitamine (A, B1, B2, C, PP), organske kiseline, oko 1% eteričnih ulja. Ulje od korijandra dobija se destilacijom nezrelih plodova, a u većoj količini je otrovno i izaziva opijenost i dubok san.

Više pročitajte na Agroklubu.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...