Uklonjen stoljetni bor na rivi! Postaje li grad zbog privatnih interesa sterilan prostor bez zelenila?
Ovih je dana dana na zadarskoj rivi, točno preko puta privatnog ugostiteljskog objekta, ukoljen stoljetni bor. Razljutilo je to Zadrane koji ne žele da se suncem i morem okupana riva pretvara u ogoljeni prostor bez života. Ovaj čin neumoljivo podjeća na sjeću starih lipa koje su krasile Varoš, a što su privatnici vrlo brzo iskoristili za širenje svojih objekata. Slučajno? Moguće, ali…
Situacija slična ovoj dogodila se i prije nekoliko mjeseci kada je Grad odlučio ukloniti platane iz Ulice Ruđera Boškovića zbog sumnje kako su zaražene, no nakon izvida i procjene Instituta da su platane zdrave, loptica se prebacila na školarce gdje su „prometni stručnjaci“ procijenili kako su platane ipak opasne po sigurnost djece jer ih moraju obilaziti na putu do škole. Na sreću, reakcijom nezadovoljnih građana i pritiskom putem medija, podsjeća nas Daniel Radeta iz MO Poluotok (SDP), privremeno je spriječeno njihovo uklanjanje. Sve daljnje akcije koje dolaze od Gradske uprave, a provodi ih Gradska firma Nasadi, djeluju u tišini i pod okriljem noći kako bi se spriječio revolt građana, pa isto tako nismo imali priliku vidjeti koliko je malo vremena dovoljno da se ukloni stablo na Relji kraj Hrvatske Pošte i još jedno na ulazu u Park Vladimira Nazora.
– Već duže vrijeme u samom centru grada pa i šire imamo priliku vidjeti jedno neodgovorno ponašanje Vlasti u Gradu Zadru koja neumoljivo radi na uklanjanju stabala i zelenila s naših ulica, trgova i parkova. Zadnji zabilježeni slučaj na zadarskoj rivi kada je uklonjen stoljetni bor iz još uvijek nepoznatog razloga, iako postoji opravdana sumnja kako se na takav način pogoduje raznim interesnim skupinama, kaže nam Radeta.
Uz sve navedeno, pojavljuje se i problem prenamjena površina kod većih zahvata kao što je Poljana Šime Budinića, gdje nakon ruke „stručnjaka“ iz Zagreba i gradske vlasti kao glavnog i odgovornog krivca dobijemo umjetan i sterilan prostor bez ikakvog sadržaja i zelenila u koji je uloženo preko 10 mil. kuna našeg novca, napominje Radeta, pa tako danas ne postoji kvadratni metar Trga Petra Zoranića i već spomenute Poljane koji nije oštećen, od puknutih „kamenih“ to jest vapnenih ploča, do iskrzanih rubova i popucalih fuga. Sve to, nakon samo dvije godine, izgleda očajno i tužno i milijuni kuna bačeni su u vjetar. Trgovi su od davnina zamišljeni kao prostor predviđen za boravak i druženja gdje bi zelene površine, stabla i fontane davale poseban ugođaj za boravak na istim, a danas smo svjedoci kako tu uopće nije slučaj.
– Kako se ovakve stvari ne bi ponavljale, na posljednjoj sjednici MO Poluotok kao predstavnik SDP-a u Vijeću Mjesnog odbora predložio sam inicijativu prema Uredu Gradonačelnika da se za sve buduće projekte, prenamjene ili uklanjanje zelenila obavijeste članovi Mjesnog odbora kako bi mogli reagirati u slučaju da takva rješenja nisu po želji nas stanovnika Poluotoka, zaključuje Radeta.