U rezervatu koji gori boravi 136 ugroženih vrsta ptica; Katičin: “Još uvijek ne znamo jesu li fauna i flora nastradali!”

Požar koji je danas izbio na Vranskom jezeru zahvatio je i Ornitološki rezervat.

251 vrsta ptica u rezervatu žive, gnijezde se, zimuju ili ga tijekom selidbe koriste kao odmorište i hranilište, 136 vrsta spada među kritično ugrožene, ugrožene, osjetljive ili niskorizične vrste na nacionalnoj (129), europskoj (95) ili čak svjetskoj razini (9). Osim toga, tršcaci i poplavne livade Ornitološkog rezervata, kao dio močvarnog ekosustava spadaju u najugroženija staništa u Hrvatskoj.

Je li opaka vatra uništila bogatu floru i faunu na ovom izuzetno nepristupačnom terenu, još uvijek se ne zna. Potvrđuje nam to ravnatelj Parka prirode Vransko jezero Danijel Katičin.

Ne možemo još ništa govoriti. Zahvaćena površina je 600 metara puta 600 metara. Stvarne štete, kada govorimo o fauni i flori, znat ćemo tek kada vatrogasci odu. Naši čuvari su bili tu pet minuta nakon izbijanja požara, ali bili su nemoćni, jer je riječ o izuzetno nepristupačom, močvarnom terenu.

Dosadašnjim istraživanjima zabilježeno je 707 vrsta biljaka. Nažalost, mnogima od njih prijeti opasnost; 2 su kritično ugrožene, 6 ih je ugroženih, 9 osjetljivih. Također, na području Parka je i 95 zakonom zaštićenih te 51 zakonom strogo zaštićena biljna svojta.

Vransko jezero je obitavalište vodozemaca. Prisutno je 8 vrsta vodozemaca od kojih su 3 na Crvenoj listi Hrvatske, a svih 8 je ugroženo na razini Europe.

Posebnost Vranskog jezera je i u raznolikosti staništa koja su vrlo povoljna za gmazove. Na području Vranskog jezera živi 20 vrsta. Sve vrste gmazova osim poskoka zakonom su zaštićene.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...