Masline su luđački rodile, ali postoji jedan ogroman problem…

Maslinari zadovoljno trljaju ruke jer je iza njih vrlo dobra godina. S 19.100 hektara maslinika zasađenih u Hrvatskoj dobar urod mogao bi se odraziti na nešto nižu cijenu maslinovog ulja, ali bi i njome, kako ističu, proizvođači trebali biti zadovoljni. Drugi pak najveći problem vide u tome što se gotovo većina domaćeg maslinova ulja prodaje na crno.

‘Na crnom tržištu prodaje se 98 posto domaćeg maslinova ulja. Žalosno je da to rade i oni koji su dobili poticaje za sadnju maslinika, a nitko ih ne kontrolira koliko su državi uplatili poreza za tu proizvodnju, odnosno prodaju’, kratko odgovara tportalu Davor Karninčić, direktor Trentona, splitske tvrtke koja se bavi proizvodnjom maslinova ulja i maslina, a koja je prošle godine uprihodila 45,99 milijuna kuna.

U Hrvatskoj je prema podacima Državnog zavoda za statistiku prošle godine bilo 19.100 hektara maslinika što je 18 hektara više u odnosu na 2014. U njima je ubrano 28.267 tona maslina i iscijeđeno 35.352 hektolitre maslinova ulja.

‘To je ispod prosjeka u odnosu na prethodne jer je 2014. bila jako loša maslinarska godina. No ove se očekuje bolji urod i proizvodnja od 60 do 70 posto u odnosu na prosječne godine do 2014. koja se kretala oko 35.000 tona maslina i 50.000 hektolitara maslinova ulja’, odgovaraju iz Ministarstva poljoprivrede.

Ove godine Istra je proglašena najboljom svjetskom maslinarskom regijom, a upravo ondje tvrtka Agrolaguna, koja je u sustavu koncerna Agrokor, raspolaže s 220 hektara maslinika u kojima je 65.000 stabala. Plod se ovdje bere ručno, grabljicama i strojno, a nakon toga se u što kraćem vremenu prevozi do uljare jer je optimalno vrijeme za preradu 24 sata kako se ne bi razvili mikroorganizmi.

‘Godina je bila optimalna za masline. Klimatski uvjeti pogodovali su cijelom procesu, napad štetnika je bio minimalan, tako da smo u uljaru doveli kvalitetan plod’, odgovaraju tportalu iz Agrolagune u kojoj se između ostaloga bave i proizvodnjom maslinova ulja, a prošle godine su uprihodili 110,53 milijuna kuna.

Prosječan urod po stablu u Agrolaguni iznosi nešto više od 20 kilograma, a očekuju kako će iscijediti oko 170.000 kilograma maslinova ulja. Pored svojih maslina, uslužno ih samo prerađuju za male poljoprivrednike.

Zadovoljstvo ne skrivaju ni u Udruzi maslinara Istarske županije Olea. Tajnik Zdravko Barac ističe kako će ovo biti iznadprosječna berba, ali bi zbog toga mogle biti nešto niže cijene maslinova ulja. No i njima bi proizvođači, kaže, trebali biti zadovoljni.

Rinfuza se kod poljoprivrednika može dobiti za oko 80 kuna. Cijene se formiraju prema najvećem proizvođaču na našem području Agrolaguni. ‘To je neka realna cijena za litru ulja na kojemu nije ništa posebno rađeno poput pakiranja, brendiranja’, kaže Barac za Tportal.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...