Nitko nije napravio veći skok u vinogradarstvu i vinarstvu kao Zadrani

Dvadeset i šesta za redom Sabatina Zadružnog saveza Dalmacije, Međunarodni susret vinara i vinogradara, ove godine će se prvi puta održati u dvije države – Hrvatskoj i Bosni i Hercegovine. Grad domaćin u Hrvatskoj je Split, a u Bosni i Hercegovini Neum, kako je najavljeno na predstavljanju Sabatine u Zadru u Poljoprirvednoj srednjoj školi Stanka Ožanića.

U Splitu će se 10. i 11. listopada održati Gospodarski forum o vinogradarstvu i vinarstu, Vinski forum – promocija i degustacija vina Sabatine uz susret vinara, ugostitelja hotelijera i trgovaca, te multimedijalna prezentacija: “Sudbina splitskog vinogradarstva” uz predstavljanje knjige “Splitske povijesne iskrice”, piše Agroklub.

Berba grožđa bolja nego lani

U razdoblju 10. – 19. listopada 2016. izvršit će se ocjenjivanja vina i jakih alkoholnih pića pristiglih na Sabatinu. Glavni dio Sabatine predviđen je za Neum. Trodnevni program Sabatine, koji uključuje sajam vinogradarstva i vinarstva, stručna predavanja, praktične radionice, degustacije i izložbe proizvoda, održat će se tako od 3. do 6. studenog 2016. u Neumu.

Organizirani studijski obilazak vinogradarsko-vinarskih destinacija uz praktično vinogradarstvo i povijesno-turističkih znamenitosti obuhvatit će Međugorje, Mostar i Čitluk. Na sajmu vinogradarstva i vinarstva te burzi, izložbama i degustacijama vina svoje proizvode predstavlja 300-ak izlagača – vinarskih zadruga, OPG-a, obrta i tvrtki iz Hrvatske i inozemstva.

Posebne pohvale za Zadrane

Na predstavljanju ovogodišnje Sabatine moglo se čuti kako je berba grožđa, koja je u tijeku, bolja nego lani – ali je jedinstvena. Posebne pohvale dobili su vinari i vinogradari Zadarske županije. Nitko nije napravio veći skok u vinogradarstvu i vinarstvu kao Zadrani koji se redovno vraćaju s medaljama i priznanjima sa Sabatine, kako je rekao Željko Bašić ispred Zadružnog saveza Dalmacije.

Vinarstvo i vinogradarstvo pati od standarnih boljki domaće poljoprivrede, a to je nedostatnost vlastite proizvodnje i uvoz jeftinih proizvoda i vina iz trećih država čije države subvencioniraju izvoz. Tako je uvoz vina lani dosegnuo 32 milijuna dolara. Raste i izvoz. Domaća kvalitetna vina u izvozu postižu do 15% bolju prodajnu cijenu nego na domaćem države, kako je rekao predsjednik Zadružnog saveza Dalmacije Lordan Ljubenkov.

Feed me
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...