Odluka o ispitivanju platana donesena je tajno, a posao obavlja fakultet s aferom

Pitanje rušenja platana u ulici Ruđera Boškovića već je duže vrijeme jedno od važnijih pitanja koja muče zadarsku javnost. Građani su složni da zelenilo u gradu treba sačuvati, a opravdanje gradske uprave kako upravo stabla riskiraju sigurnost djece, a ne štekati obližnjih kafića, doslovno nitko “ne puši”.

Da smiri tenzije Grad Zadar odlučio je čuti i glas struke (iako je, primjerice, Eko-Zadar već mjesto njih napravio veći dio posla) te je najavljen elaborat koji će dokazati da, nada se gradska uprava, stabla pošto-poto treba rušiti.

Razlog izrade elaborata je vijećničko pitanje postavljeno na sjednici Gradskog vijeća, a u  svezi uređenja nogostupa u ulici Ruđera Boškovića. S obzirom na vrijednost i starost drveća na lokaciji predmetnog nogostupa, pristupilo se izradi elaborata u svrhu eventualnog zahvata na nogostupu, odnosno kako bi se buduće odluke donijele na temelju stručne analize, kazali su nam iz gradske uprave.

Andreja Baraba iz Upravnog odjela za razvitak otoka i zaštitu okoliša Grada Zadra, nadležna za pitanje uklanjanja platana, objasnila nam je kako je za posao procjene stabala (kako izvanjske, tako i nutarnje) te za izradu elaborata vitalnosti i statike zadužen Šumarski fakultet s kojim je Grad Zadar zaključio ugovor.

Šumarima je posao dodijeljen po provedenom postupku bagatelne nabave, no spomenuti natječaj nigdje nije javno objavljen. Razlog? Nije ga ni bilo!

Predmetna nabava je provedena sukladno Pravilniku o provedbi postupaka nabave bagatelne vrijednosti i izmjenama i dopunama istog, prema kojem se nabave za usluge do 100.000,00kn mogu provesti pozivom na dostavu ponude jednom ponuditelju, stoga isti nije potrebno objaviti na mrežnim stranicama. Ugovoreni iznos je 53.500,00 kn bez PDV-a odnosno 66.875,00 kn s PDV-om, kazali su nam iz Grada Zadra.

O javnom interesu građana Zadra odlučeno je tako u tajnom dogovoru gradske uprave i Šumarskog fakulteta koji, zanimljivo, u svojoj povijesti ima zapisanu upravo aferu vezanu uz posao ugovoren bez javnog natječaja.

Tako je dokazao nalaz državne revizije iz 2011. godine koji ukazuje da je Šumarski fakultet dobio posao vrijedan milijun kuna protivno zakonu. Ne tvrdimo ovim putem da je ispitivanje platana zakonski nepropisno, ali Šumarski fakultet svakako nije ustanova bez mrlje u dosjeu.

Što će pokazati njihovi nalazi ostaje za vidjeti, ali već je najavljena sječa nekih stabala u drvoredu, a spomenuto je i kako stablima ne odgovara ni asfalt koji ih okružuje. Tko će na kraju biti zadužen za tumačenje nalaza Šumarskog fakulteta i jesu li njihovi preliminarni nalazi već znak za alarm, ostaje za vidjeti, ali već nam dovoljno govori činjenica da Nasadi d.o.o. koji su inače zaduženi za održavanje zelenila u gradu uopće nisu bili upoznati s činjenicom da se nekakvi zahvati vrše na platanama.

Nemamo informacije o uklanjanju stabala, niti da se tamo išta radi. Koliko znam još ništa nije započelo, kazao nam je Lenko Ugrinić u utorak kada su Šumari već bili zaposleni penjanjem po stoljetnom drveću.

Na kraju krajeva, zašto nije provedena studija o riziku koju predstavljaju štekati, a zašto se trulim stablima bavi tek onda kada je to pitanje od izravnog interesa za gradsku upravu.

Feed me
Muzej Iluzija
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...