Produženi vikend; HAK izdao nova upozorenja, vraćaju se sunce i vrućina ali neće potrajati
U Dalmaciji i istočnoj Slavoniji danas će biti pretežno sunčano. U ostatku zemlje djelomice sunčano s umjerenom naoblakom. U kopnenoj će Hrvatskoj biti slabog vjetra sjevernih smjerova, a na obali umjerene bure, prema otvorenom moru umjerenog sjeverozapadnog vjetra.
Temperature zraka tijekom jutra će se kretati između 7 i 12°C u kopnenim, te od 15 do 22°C u morskim predjelima. Najviše dnevne temperature kretat će se od 20 do 25°C na kopnu, te između 26 i 30°C na moru. Temperature mora između 23 i 26°C.
Početak vikenda bit će pretežno sunčan i vrlo topao, na Jadranu mjestimice i vruć. U unutrašnjosti zemlje u prvom će dijelu subote biti umjerene naoblake, a na istoku može pasti i malo mjestimične kiše. Na kopnu će puhati slab vjetar sjevernih smjerova, a na Jadranu slaba i umjerena bura i sjeverozapadnjak, uz dalmatinsku obalu bit će i umjerenog jugozapadnog vjetra. Jutarnje temperature zraka kretat će se između 9 i 16°C u kopnenim, te od 16 do 22°C u morskim predjelima. Najviše dnevne temperature na kopnu će biti od 22 do 27°C, a na obali i otocima između 27 i 31°C. Temperature mora između 23 i 26°C.
U nedjelju će biti sunčano, na Jadranu vedro, u kopnenoj Hrvatskoj uz malu naoblaku. Na kopnu će biti slabog vjetra, na Jadranu uz obalu slabog i umjerenog jugozapadnjaka i zapadnjaka, prema otvorenom moru sjeverozapadnog vjetra. Jutarnje temperature zraka kretat će se između 11 i 16°C u kopnenoj, te od 18 do 23°C u morskoj Hrvatskoj. U najtoplijem dijelu dana većina kopnenih predjela imat će od 25 do 28°C, istočna Slavonija može imati stupanj-dva više, a obala i otoci između 28 i 31°C. Temperature mora između 23 i 26°C.
Ponedjeljak donosi nastavak sunčanog vremena diljem zemlje, a temperature će dodatno rasti pa će se i na kopnu penjati do 30 celzijevih stupnjeva. Ipak, utorak donosi novo pogoršanje vremena, prije svega na kopnu i na sjevernom Jadranu, koje bi moglo potrajati sve do četvrtka.
Prometna prognoza
“Jačanje prometa u smjeru mora, očekujemo u petak, 12. kolovoza, kad će dio građana, nakon kraja radnog vremena krenuti kako bi izbjegli subotnje gužve.
Ove nas subote, 13. kolovoza očekuje podjednak broj vozila koji će krenuti prema moru, ali i onih koji će se nakon završetka odmora uputiti svojim kućama. Mnogi od njih naći će se na naplati Lučko na ulasku na autocestu A1 gdje očekujemo najveće gužve i zastoje tijekom cijele subote iz smjera zagrebačke obilaznice (A3) i to iz smjera čvora Jankomir i čvora Buzin.
Već tijekom prijepodneva očekujemo kolone na Istarskom ipsilonu, pred tunelom Učka u smjeru Rijeke i prema graničnim prijelazima Kaštel i Plovanija, kao i na autocesti A2 Zagreb-Macelj u smjeru graničnog prijelaza Macelj koje će potrajati cijeli dan.
Pojačanog prometa bit će na svim glavnim cestovnim pravcima: A1 Zagreb-Split-Ploče i A6 Rijeka-Zagreb, u oba smjera, A4 Zagreb-Goričan također u oba smjera, te A3 Bregana-Lipovac u smjeru Bregane.
Na naplatnoj postaji Trakošćan (A2 Zagreb-Macelj), tijekom subotnjeg poslijepodneva, očekujemo kolone na izlasku prema graničnom prijelazu Macelj koje mi mogle potrajati do večernjih sati.
U nedjelju, 14. kolovoza i ponedjeljak, 15. kolovoza pojačan promet bit će cijeli dan na svim cestovnim pravcima prema unutrašnjosti. Gužve se očekuju ponovno na Lučkom (izlazak s autoceste A1/A6), Istarskom ipsilonu, Krčkom mostu, kao i na autocestama A2 Zagreb-Macelj (naplata Trakošćan) i A4 Zagreb-Goričan, te na A3 Bregana-Lipovac (naplata Zagreb-istok). Preporuka je da se za izlazak s autoceste A1, umjesto Lučkog, koristi naplatna postaja Demerje gdje se, osim ENC-om, cestarina može platiti kreditnim i debitnim karticama, a subotom će biti omogućeno i gotovinsko plaćanje cestarine.
Tijekom cijelog vikenda na većini graničnih prijelaza očekujemo čekanja, a izraženije kolone bit će na prijelazima sa Slovenijom (Kaštel, Plovanija, Rupa, Pasjak i Macelj), Mađarskom (Goričan), Bosnom i Hercegovinom (Metković, Klek, Zaton Doli, Slavonski Brod, Stara Gradiška, Ličko Petrovo Selo…) i s Crnom Gorom (Karasovići). Duža čekanja očekujemo na ulasku na Bajakovu, graničnom prijelazu sa Srbijom.
Duža čekanja očekuju se u trajektnim pristaništima Stinica-Mišnjak, Prizna-Žigljen, Brestova-Porozina i Valbiska-Merag, te u lukama Zadar i Split. Trajekti i katamarani će ploviti prema ljetnom plovidbenom redu, a ukoliko se ukaže potreba, uvodit će se i dodatne linije”, priopćili su iz HAK-a.
Savjeti
Prije putovanja valja prekontrolirati tlak u pneumaticima, stanje akumulatora, razinu ulja i drugih tekućina i nemojte zaboraviti da pojas spašava život, kako vaš tako i vaših suvozača, a osobito djece.
Domaći turisti mogu, umjesto autocesta, koristiti stare provjerene pravce kroz Liku i Gorski kotar. Najveće i najznačajnije su Lička magistrala (DC1) koja se proteže od graničnog prijelaza Macelj, kroz Zagreb, Karlovac, Slunj, Plitvička jezera, Korenicu, Gračac, Knin, Sinj sve do Splita i stara cesta koja prolazi kroz Gorski kotar (DC3) od Karlovca preko Vrbovskog, Skrada, Delnica, Gornjeg Jelenja sve do Rijeke, no tu su još i mnoge druge.