Odzvonilo našim solanama? Na hrvatsko tržište stiže sol bolja od himalajske!

Hrvatska agencija za hranu je na zahtjev Ministarstva poljoprivrede izradila Znanstveno mišljenje o mogućnosti jodiranja pustinjske soli, kao znanstvenu i stručnu podlogu za donošenje odluke o njenom stavljanju na tržište, piše Agrobiz.

Naime, svu sol na hrvatskome tržištu treba jodirati, sukladno propisima Pravilnika o soli, uz iznimke koje su njime određene.

Ta se sol dobiva u pustinji Lut u Iranu, ima visoki postotak čistoće te sadrži 98,5 % natrijea klorida i ne sadrži jod. Na popisu je soli koje su izuzete od jodiranja prilikom stavljanja na hrvatsko tržište.

Kako ne postoje znanstveni i stručni dokazi o nemogućnosti jodiranja zbog razloga navedenih u Pravilniku te uzimajući u obzir važnost konzumacije jodirane soli i rezultate istraživanja o učestalosti konzumacije posebnih vrsta soli, proizlazi kako je tu sol potrebno jodirati, tj.nije moguće stavljati na tržište s manjim udjelom joda od propisanoga Pravilnikom.

Znanstveno mišljenje o mogućnosti jodiranja pustinjske soli u cijelosti pročitajte OVDJE.

Radna skupina koja je izradila ovo znanstveno mišljenje preporučuje da se, prilikom davanja odobrenja za stavljanje na tržište, pustinjsku sol mora prethodno jodirati. Za stavljanja na tržište svih vrsta jodiranih soli preporučuje se navesti oznaku roka trajanja te upute za pohranu (čuvati na suhom i tamnom mjestu) kako bi se smanjila degradacija joda uslijed vanjskih utjecaja.

Nadalje se preporučuje da se za stavljanja na tržište svih vrsta soli koje se ne moraju jodirati zbog razloga navedenih u Pravilniku na pakiranju istakne navod „nejodirana sol“ te stavi upozorenje o opasnostima koje uzrokuje manjak joda.

Također, predlaže se da se iz Pravilnika (2011), ukloni popis soli sadržan u članku 8. stavku 1. i Prilogu I. istoga pravilnika (2011), zbog pojave novih soli na tržištu, ali predlaže se zadržavanje odrednica koje se odnose na navedene uvjete za izuzeće od jodiranja.

Sol koja je bolja od himalajske bijele soli

Vlasnica i direktorica tvrtke BioROOT Sanja Levak kaže kako su zahtjev za stavljanje na tržište ove izuzetno kvalitetne soli predali još prije godinu i pol dana. – Jako ste me iznenadili jer već dugo čekamo da dobijemo dozvolu za uvoz. Ova sol je jako tražena u Europi, sa njom sam se upozanala u Austriji i ima jako dobre učinke za bubrege te je puna biofotna, kaže Levak. Dodaje kako je ova sol po svojim svojstvima bolja od bijele himalajske soli koja je postala vrlo popularna među potrošačima.

Kako nam je objasnila, za početka će ići na uvoz manjih količina u različitim oblicima od sitno mljevene, do grumena, a ako se pokaže dobra i dobije podršku potrošača na tržištu, u planu je i već uvoz, zaključuje Levak.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...