Eškinja: “Trenutno izvozimo 60% proizvoda, na jesen osvajamo Australiju!”
Tvornica mreža i ambalaže u pogonima u Biogradu na Moru kreće u realizaciju razvojnog projekta u vrijednosti 16,2 milijuna kuna. Posrijedi je širenje proizvodnih kapaciteta i tehnološko unaprijeđenje uz pomoć bespovratnih sredstava Europskog fonda za regionalni razvoj, čiji udio u projektu iznosi 4,3 milijuna kuna.
Sukladno je to Ugovoru o dodjeli bespovratnih sredstava potpisanim s Ministarstvom poduzetništva i obrta te Hrvatskom agencijom za malo gospodarstvo, inovacije i investicije, dok se preostali iznos financira iz kredita, potvrdio nam je vlasnik tvrtke Darko Eškinja.
– Projekt će osigurati razvoj tvornice povećanjem konkurentnosti i proizvodnog kapaciteta, modernizacijom procesa i uvođenjem novog proizvoda, kaže Eškinja. Kako dodaje, riječ je o natječaju koji je prošle jeseni raspisala bivša Vlada.
Prema najavama, 14. srpnja tvrtka će upriličiti svečanost povodom početka izgradnje nove hale. Naime, sa zagrebačkom Tehnikom koju vodi Filip Filipec upravo je potpisan ugovor o građenju, o čemu je Tehnika obavijestila preko Zagrebačke burze. Taj dio projekta, doznajemo, vrijedan je 4,2 milijuna kuna bez PDV-a. Projekt donosi i važna tehnološka poboljšanja, i to kroz nabavu šest strojeva za mrežni i ambalažni program, u ukupnoj vrijednosti od oko 7,2 milijuna kuna. Dodatnih 600 tisuća kuna čine komunalna davanja, no lokalna zajednica profitirat će i kroz novo zapošljavanje.
Doznajemo da je u planu angažiranje 10-ak novih radnika, a kako se završetak projekta predviđa za sredinu 2017., to znači da bi tada mogli imati oko 100 zaposlenika. Ulaganja u proteklom razdoblju, otkad je Eškinja vlasnik tvornice, iznosila su 40-ak mil. kuna. Godišnji prihod tvrtke lani je iznosio oko 55 milijuna kuna. Uz ambalažni program za poljoprivredne proizvode – plastične vreće primjerice za krumpire i luk, ova je tvornica jedini domaći proizvođač ribarskih mreža i kaveza za uzgoj ribe, pa će projekt donijeti unaprijeđenje koje je potrebno u oba područja.
Cromaris im je najveći domaći kupac. Domaći ribari i uzgajivači ribe, kaže on, ulažu u tu industriju, i stoga rastu njihove potrebe, a razvijaju se i prilike na novim tržištima.
– Trenutno izvozimo oko 60% proizvodnje, najviše u Njemačku, Italiju, Austriju i Grčku, a na jesen prvi put krećemo s plasmanom kaveza za uzgoj brancina, orade i tune u Australiju, najavljuje Eškinja. Rast izvoza i prihoda očekuje i od doradnih poslova spajanja ribarskih mreža, kaveza, kao i od ambalažnog segmenta.