KUD “Škabrnja” izveo “Biranac” i “Kukulec” na Etno danima
Škabrnja je smještena u središtu Ravnih kotara, 15-ak kilometara sjeveroistočno od Zadra. Općina Škabrnja obuhvaća naselja Škabrnja i Prkos, te je osnovana teritorijalnim ustrojem Republike Hrvatske 1992. godine, odnosno stvaranjem lokalne uprave i samouprave. Prije Domovinskog rata u bivšem teritorijalnom ustroju kao Mjesna zajednica bila je u sastavu tadašnje Općine Zadar.
Mjesto Škabrnja dobilo je ime po škalju, škaljevitoj brnjici – brnji, škaljevitom usponu. Prvi put naziv Škabrnja u službenim dokumentima spominje zadarski bilježnik Simon Damiani. On u svojstvu javnog bilježnika posreduje u sklapanju ugovora o prodaji zemlje između prodavatelja Jurja Markovića zvanog Pavičić od plemena Šubić, i kupca zemljišta Ljupka Draganca plemića iz Zadra. Kamenjani se prvi put spominju 1070. godine, a posljednji put 1700. godine. U povijesti Kamenjana spominje se crkva sv. Marije, nekoć crkva sv. Jurja koja je bila u vlasništvu hrvatskih kraljeva. Zbog svoje domoljubnosti i činjenice da je bilo čisto hrvatsko selo, kao i zbog toga što je marljivošću svojih seljana postalo najbogatijim selom u tom kraju, bilo je metom antihrvatskih i velikosrpskih elemenata u objema Jugoslavijama, a mržnja se dvaput iskazala do kraja. Prvi put u Drugom svjetskom ratu, kad je poginulo ili ubijeno 80 seljana, a drugi put za vrijeme velikosrpske agresije na Hrvatsku i četničke pobune u susjedstvu, kada su velikosrpski zločinci iz susjednih sela uz pomoć JNA počinili 18. studenog 1991. godine masakr u Škabrnji, kada su ubili 84 branitelja i civila, a selo sravnili sa zemljom.
Uz Klub Škabrnjana, koji su osnovali škabrnjski studenti sa Sveučilišta u Zagrebu 2005. godine, kulturu mjesta promiče kulturno umjetničko društvo “Škabrnja”.
KUD “Škabrnja” osnovano je 14. srpnja 2000. godine. KUD njeguje narodne plesove: “Biranac” i “Kukulec”, dok je sama svrha KUD-a udruživanje većeg broja mladih ljudi i mještana u različite kulturno umjetničke sekcije kako bi oni razvijali svoje stvaralaštvo, te njegovali i očuvali običaje tradiciju Škabrnje kroz pjesmu, ples i domaću riječ. Treba napomenuti kako prije Domovinskog rata u Škabrnji nije postojalo niti jedno organizirano i utemeljeno kulturno umjetničko društvo. KUD “Škabrnja” je do sada nastupao na niz velikih smotri narodnog folklora.
Na ovogodišnjoj županijskoj Smotri folklora KUD je izveo: žensko pjevanje, orcanje, birače kolo, s noge na nogu i kukulec.