Senzacija na Velebitu: pronađena prva podzemna životinjska vrsta s krilima!

Velebitska flora i fauna ne prestaju očaravati znanstvenike. Posljednje u nizu nevjerojatnih otkrića jest sićušni kukac s krilima, što je ujedno i prva pronađena podzemna vrsta s krilima uopće.

Gubitak boje, snažno smanjenje očiju i vrlo dugačke noge i činjenica da se u mraku najbolje može snalaziti dodirima, bez sumnje upućuju da se radi o troglobiontu – vrsti potpuno prilagođenoj životu u podzemlju, međutim dosad se smatralo gotovo nemogućim da te životinje imaju krila. To otvara mnoga pitanja o tome kako se ona orijentira u potpunome mraku.

– Bili smo jako iznenađeni, jer je bilo neočekivano da nešto može letjeti u potpunom mraku, kazala je za Hinu Martina Pavlek s Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu, jedna od autorica šestočlanog međunarodnog tima biologa, kojeg sačinjavaju još još Marija Ivković sa Sveučilišta u Zagrebu, Trond Andersen, Linn Katrine Hagenlund i Gunnar Mikalsen Kvifte sa Sveučilišta Bergen u Norveškoj, te Viktor Baranov s Leibnitz instituta u Berlinu.

“Špiljska Hajdi” (Troglocadius hajdi), kako su ju znanstvenici prigodno nazvali, ime je dobila po malenom letećem biću koje prema slavenskoj mitologiji nosi vijesti o sudbini. Sićušna Hajdi prosječno je duga tek 1,8-2,2 milimetra, a obilježavaju je široka krila.

Da čitava stvar bude još interesantnija, Špiljska hajdi nije samo nova vrsta, već se toliko razlikuje od svojih poznatih nadzemnih srodnika, da se smatra i novim rodom.

– Teško ju je grupirati s ostalim predstavnicima porodice trzalca (Chironomidae) jer nisu nađene ličinke, niti mužjaci, nego od odraslih jedinki samo ženke, a najviše zato jer se zbog tjelesnih prilagodbi na podzemlje potpuno razlikuju od nadzemnih predstavnika, kaže Martina Pavlek za Hin, dodajući kako je Hajdi vjerojatno partenogenična vrsta, što znači da je ženka sposobna za samooplodnju.

Prvi primjerak ovog novog roda i nove vrste pronašao je prije šest godina u Lukinoj jami na dubini oko 800 metara speleolog Hrvatskog biospeleološkog društva Marko Lukić i to tijekom ljetne ekspedicije u tu jamu. Iduće godine pronađena su još tri primjerka i to na još većoj dubini – od 980 metara, a 2013. godine na istoj dubini otkriveno je još nekoliko jedinki.

Članak o fascinantnoj novootkrivenoj vrsti objavljen je u časopisu “PLoS ONE”.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...