Prije 127 godina: Eiffelov toranj otvoren za posjetitelje

Pogled s vrha Eiffelovog tornja jedinstveno je iskustvo koje svake godine doživi oko 7 milijuna ljudi.

Godine 1889. kad ga je njegov idejni začetnik i arhitekt Gustave Eiffel predstavio , bio je najviši toranj na svijetu. Na prvom katu otisnuta su imena 72 znanstvenika i inženjera koji su sudjelovali u konstruiranju.

Za posjetitelje je otvoren  6. svibnja 1889. godine. Glasoviti toranj zapravo je sagrađen kako bi poslužio kao luk na ulazu u prostor Velike svjetske izložbe u Parizu te godine. Zamišljen je isprva kao privremena konstrukcija, koju bi se moglo rastaviti i ukloniti nakon nekog vremena. Ipak, izazvao je takav interes javnosti da je do danas trajno ostao na svom izvornom mjestu.

Sam toranj je građen dvije godine pri čemu je bilo zaposleno 300 radnika. Toranj je sklopljen od 18.038 komada željeza pomoću 2 i pol milijuna zakovica. Visok je 300 metara, a uključujući antenu visine 20,75 m, građevina je visoka 320,75 metara.

Velika svjetska izložba održana je u godini u kojoj je slavljena 100. godišnjica početka Francuske revolucije. Izložba je predstavljala značajan međunarodni događaj, kakvi su bili popularni u drugoj polovini 19. stoljeća. Iz velikih svjetskih izložbi nastala je tradicija održavanja EXPO-a, koja se zadržala do danas.

Eiffelov toranj nije bio otvoren istodobno kad i izložba, nego nekoliko dana kasnije. U trenutku službenog otvaranja još nisu bili ni dovršeni liftovi, tako da su prvi posjetitelji do gornjih dijelova tornja mogli doći samo stepenicama. Veliku svjetsku izložbu posjetilo je tijekom manje od šest mjeseci, koliko je trajala, više od 28.000.000 posjetitelja. Tijekom te izložbe Eiffelov je toranj posjetilo i mnogo uglednih osoba, uključujući Thomasa Edisona, Sarah Bernhardt i Buffalo Billa, čija je predstava na temu Divljeg zapada bila sastavni dio izložbe. Sam konstruktor Gustav Eiffel  imao je apartman na vrhu tornja gdje je ugostio Edisona. Na listu posjetitelja tornja upisani su čak i jedan slon i medvjed.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...