Lani rekordan broj zaraženih HIV-om u Hrvatskoj, u našoj županiji živi oko 30 HIV pozitivnih osoba!

Evidentirani slučajevi oboljelih od HIV-a/AIDS-a u Hrvatskoj su u 2015. godini po prvi puta u povijesti dosegli troznamenkastu brojku – zabilježeno je 116 zaraženih osoba, a 16 osoba je razvilo AIDS! Usporedbe radi, 2012. godine prijavljeno je 74 slučajeva zaraze HIV-om, 2013. 87, a 2014. godine njih 92.

Ipak, unatoč blagom porastu, broj zaraženih u Hrvatskoj se i dalje zadržao na jako niskoj razini, štoviše jednoj od najnižih u Europi, i to zahvaljujući primjeni cijelog skupa mjera prevencije, dijagnostike i liječenja kroz 30 godina od pojave prvih slučajeva, a to je bilo sada već davne 1985. godine.

Postoji, zapravo, posve logično objašnjenje prošlogodišnjeg statističkog “skoka”. Kako nam tumači, dr.sc. Alan Medić iz Službe za epidemiologiju pri Zavodu za javno zdravstvo Zadar, blagi porast zabilježenih slučajeva na razini države duguje se prije svega porastu svijesti među rizičnom skupinom i posljedičnim sve češćim testiranjem, ali i sve većom dostupnosti testiranja izvan zdravstvenih ustanova, na tzv. “check pointovima”.

– Zahvaljujući tome, infekcija HIV-om otkriva se sve ranije, što se povoljno odražava na liječenje. Naime, što ranije uključimo pacijenta u terapiju, to su mu veće šanse držati bolest pod kontrolom. Zaraženi HIV-om danas tako mogu živjeti i 20 – 30 godina bez razvoja AIDS-a, zbog čega se ova bolest danas ubraja u kronične zarazne bolesti, kaže dr. Medić, ističući kako uključivanje u terapiju također bitno smanjuje mogućnost prijenosa zaraze na druge osobe i praktički ju svodi na minimum.

Prezervativi su najbolji način prevencije zaraze 

Iako postoji više načina zaraze HIV virusom, trenutno daleko najugroženija je tzv. MSM skupina (men who have sex with men)- muškarci koji upražnjavaju odnose s muškarcima.

Upravo se u ovoj rizičnoj skupini posljednjih godina bilježi trend porasta novodijagnosticiranih, pokazuju podaci nedavno objavljenog Hrvatskog zdravstveno – statističkog ljetopisa za 2015. godinu, dok prijenos HIV infekcije putem injiciranja droge, kao i ostali putovi prijenosa  – heteroseksualni put prijenosa, prijenos s majke na dijete te prijenos putem zaražene krvi pokazuju stabilan ili padajući trend.

Stavljeno u konkretne brojke, najveći broj osoba zarazio se spolnim putem prijenosa (88,8%), a od toga najveći udio otpada na homo/biseksualni puta prijenosa (muškarci koji imaju spolne odnose s muškarcima) (61,8%), dok udio HIV prijenosa putem injiciranja droga čini 5,5%. Tek za 3,4% HIV pozitivnih nije poznato kako su se zarazili, a vrijdi istaknuti da 2015. godine, baš kao ni prethodnih godina nije bilo novooboljelih koji su se zarazili zaraženom krvi ili krvnim pripravcima u zdravstvenom sustavu, što puno govori o kvaliteti kontrole sigurnosti krvi i krvnih pripravaka u Hrvatskoj.

– Na temelju relativno povoljnog epidemiološkog kretanja HIV/AIDS-a nužno je i dalje provoditi sve mjere suzbijanja i sprečavanja ove infekcije, te intezivirati ciljane mjere prevencije usmjerene prema populaciji muškaraca koji imaju spolne odnose s muškarcima, zaključak je HZJZ-a s kojim se neupitno slaže i dr. Medić:

– Stanje po pitanju novodijagnosticiranih nije alarmantno, no u 2015. godini se na Sveučilištu u Zagrebu dogodila jedna manja epidemija, 3 osobe su zaražene HIV-om. Mladim osobama, studentima, treba ponavljati i ponavljati o važnosti uporabe perzervativa koji su osim apstinencije najefektivniji način sprječavanja prijenosa virusa HIV-a, kaže nam dr. Medić.

U Zadarskoj županiji svake godine jedan do dva nova slučaja 

Unatoč blagom porastu na razini Hrvatske, broj zaraženih u Zadru nije se bitno mijenjao:

– U Zadarskoj županiji je situacija stablina, svake godine bilježimo oko jedan do dva nova slučaja. Zabilježeno je oko 40 zaraženih, 10 ih je preminulo pa u ovom trenutku brojimo oko 30 osoba oboljelih od HIV-a/AIDS-a, rekao nam je dr.sc. Alan Medić iz Službe za epidemiologiju pri Zavodu za javno zdravstvo Zadar.

Kako bi broj HIV pozitivnih ostao nizak, u Zadru se na dvije adrese možete anonimno i besplatno testirati na HIV – u Zavodu za javno zdravstvo Zadarske Županije (Kolovare 2), svakog radnog dana od 9 do 11 sati te u Gradskom društvu Crvenog križa Zadar (Ulica Don Ive Prodana 12) ponedjeljkom i srijedom od 16 do 18 sati.

Svakako bi bilo uputno da se testirate ako niste koristili zaštitu (kondom) prilikom spolnog odnosa s nepoznatom ili s osobom rizičnog ponašanja, ako ste ikada intravenski uzimali droge, ako ste imali ili sumnjate da imate neku spolno prenosivu bolest, ako ste se tetovirali ili stavljali piercing, bili na akupunkturi u neadekvatnim uvjetima, ako želite zaštititi vašeg sadašnjeg ili budućeg spolnog partnera/partnericu od mogućih posljedica vaše prošlosti ili ako jednostavno želite saznati svoj HIV status.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...