Vlasnik Zadarskog lista nakon 16 godina uvjetno osuđen za pronevjeru 770 tisuća kuna!
Šesnaest godina od početka kaznenog procesa te dva suđenja i skandala oko nestanka dokaza iz sudskog spisa, Županijski sud u Puli jučer je proglasio krivim pulskog poduzetnika Aberta Faggiana te ga osudio na godinu dana zatvora uvjetno uz rok kušnje od četiri godine zbog pronevjere 770 tisuća kuna na štetu tvrtke Intus putem lažiranih putnih naloga.
U istom je postupku, zbog pomaganja u počinjenju kaznenog djela optužena i 44-godišnjakinja, tadašnja tajnica tvrtke, na kaznu zatvora u trajanju od šest mjeseci s rokom kušnje od jedne godine.
Faggianu je također oduzeta imovinska korist u iznosu od 770.737,79 kuna budući da je tijekom suđenja utvrđeno da je toliki iznos stekao u razdoblju od 1998. do 2000. godine, kada je kao direktor trgovačkog društva nalagao 44-godišnjakinji, kao tajnici trgovačkog društva, da sačinjava fiktivne putne naloge na njegovo ime, svoje ime i ime još jednog zaposlenika, te potom podiže novac i predaje ga njemu, što je ona i činila.
Županijsko državno odvjetništvo u Puli najavilo je žalbu na visinu kazne.
Faggian je, podsjetimo, u ovom slučaju prije sedam godina oslobođen optužbi. „Nema kaznenog djela, već eventualno propusta u vođenju dokumentacije što je prekršaj”, rekao je obrazloženju oslobađajuće presude tadašnji sudac, a danas odvjetnik Damir Krpan.
Vrhovni sud je potom poništio oslobađajuću presudu, zbog pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja, i vratio slučaj na ponovno suđenje koje je trajalo pet godina, a tijekom kojeg je prošle godine izbio skandal oko nestanka i krivotvorenja sudskih spisa iz ovoga predmeta.
Naime, Državno je odvjetništvo je na ročištu u svibnju prošle godine izvijestilo da je dio spisa u tom predmetu tijekom postupka nestao na sudu, a da je dio krivotvoren. U spisu su, kako su tada izvijestili mediji, nedostajali putni nalozi od 1998. do 2000. godine, koji su i bili predmet optužbe, dok Faggianovi poslovni rokovnici, koje je policija na početku slučaja izuzela, nisu oni isti koji su se tada nalazili u spisu predmeta, iz čega proizlazi da je netko originalnu dokumentaciju uzeo, a vratio krivotvorenu.
Ovaj skandal bez presedana nikada nije do kraja razjašnjen, niti su krivci, koliko je poznato, otkriveni i sankcionirani, javlja iPress.