Reciklirajmo zajedno!
Projekt Čistoće d.o.o. i udruge „Eko-Zadar“ naziva „Reciklirajmo zajedno“ provodi se i tijekom 2016. godine. Riječ je o projektu koji iz godine u godine obuhvaća niz radionica s djecom četvrtih razreda osnovne škole, odraslima te sa starijim građanima – korisnicima domova za starije osobe, dok se kroz aktivnosti informiranja obraća i ostalim građanima/kama.
– Kreativno edukativne radionice započeli smo u srijedu u OŠ Smiljevac u 4.d razredu. Djeca su učila o štetnom utjecaju plastike u okolišu, a potom su pogledali kratki film o povijesti, nastanku i recikliranju stakla koji je snimljen u suradnji s Muzejom antičkog stakla. Odvajanje papira i plastike u posebne spremnike djeca dobro poznaju, a nakon pogledanog filma o staklu iskazali su poseban interes i za selektivno odvajanje stakla obzirom da je staklo moguće sto posto reciklirati. Nakon 4.d razreda kreativno edukativnu radionicu preselili smo u 4.c razred, koju su djeca s nestrpljenjem dočekala obzirom da su od svojih malih kolega čuli kako su se na radionici zabavili i kako su na radionici ocrtali mnoštvo platnenih torbica veselim motivima. Osim što smo učili o selektivnom odvajanju otpada i recikliranju, na radionici smo djeci podijelili i brošure o razdvajanju otpada „Vodič kroz pravilno odvajanje otpada na području grada Zadra“, slikovnicu/bojanku“ Praktični savjeti Eko Mace“ i po jednu žutu vrećicu za plastični otpad našeg partnera Čistoće d.o.o. koje se od nedavno besplatno mogu dobiti i u novootvorenom uredu Čistoće na Poluotoku, rekla je Linda Šušterić iz udruge „Eko-Zadar“ koja je radionice provela zajedno s voditeljicom projekta Atanom Grbić.
-Radionice u četvrtim razredima OŠ Smiljevac održavat će se tijekom travnja i svibnja. Već četvrtu godinu za redom kreativne radionice održavaju se i u domovima za starije, a ove godine tijekom lipnja održat će se u Domu za odrasle osobe Sv. Frane i Domu za starije i nemoćne osobe Zadar. Uz to će se kreativne radionice u svibnju, rujnu i studenom održati i u Gradskoj knjižnici Zadar i područnim knjižnicama Bili Brig i Arbanasi. U rujnu slijedi radionica recikliranja tekstila u suradnji sa Srednjom školom za primijenjenu umjetnost i dizajn. Tijekom trajanja projekta održat će se i tribina o selektivnom odvajanju otpada na području Grada Zadra, te o mogućnostima i nedostatcima trenutnog sustava gospodarenja otpadom, rekla je voditeljica projekta Atana Grbić.
Partnerski projekt Čistoće d.o.o. i udruge „Eko-Zadar“ „Reciklirajmo zajedno“ pridružuje se i akciji „Zelena čistka“ koja će se održati na Puntamici 23. travnja, a dan ranije – 22. travnja na Narodnom trgu održat će se „Dan Čistoće“ – manifestacija kojom se provodi informiranje građana vezano uz odvojeno odlaganje otpada, dok je za djecu osmišljen program igara i pitalica kroz koje ih lik Eko Mace uči pravilnom postupanju s otpadom.