Najdraža stvar vam je zaspati nakon ručka? Donosimo razloge zašto to nikako ne bi trebali
Ako ste osoba koja ima problema s refluksom, nadutosti i grčevima, onda je velika vjerojatnost da vaše probleme s probavom uzrokuju neki od ovih razloga.
Ne žvačete hranu dovoljno dugo
Zalogaj hrane trebali bismo prožvakati 30- 50 puta, tvrde stručnjaci sa Sveučilišta Westchester u Pennsylvaniji.
Prilegnete odmah nakon jela
Nakon što pojedete obrok i osjetite kako energija odlazi na probavu unešene hrane, najradije biste se ispružili i malo “ubili oko”? Ako vam je ovaj scenarij itekako poznat, imajte naumu da biste tu želju za poslijepodnevnim odmorom nakon jela trebali odgovoditi barem dva sata nakon što ste pojeli. U suprotnom, možete izazvati refluks. Ležeći položaj nije dobar za probavu i želučani sokovi ne mogu obaviti svoj posao kako treba. Ova navika može dovesti do želučanih problema, a ne pomaže niti u borbi protiv neželjenih kilograma.
Britanski znanstvenici su nakon provedenog istraživanja 2009. godine zaključili da su neuroni iz međumozga odgovorni za taj osjećaj umora koji osjećamo nakon jela. Promatrali su prehrambene navike tisuću ljudi i rezultati su potvrdili da u mozgu postoje određene ćelije koje su odgovorne za našu aktivnost i neaktivnost. One se nakon obilnijeg jela blokiraju što kod većine stvara osjećaj umora i potrebu za spavanjem.
Preporuka je izbjegavati jela koja sadrže puno šećera, ali i masna jela u kombinaciji s ugljikohidratima jer to potiče blokiranje neurona.
Stoga, ako poslije ručka želite ostati budni i ne želite se osjećati umornima jedite,primjerice, piletinu, zelenu salatu, povrće i što više svježeg voća.
Gutate previše zraka dok jedete
Ispijanje napitaka kroz slamčicu, prebrza konzumacija jela i žvakanje žvakaćih guma mogu dovesti do toga da progutamo previše zraka što će uzrokovati neke probavne smetnje.
Jedete obilne obroke
Uprosjeku je potrebno oko 1-3 sata da se u potpunosti probavi prosječan obrok. Ipak, ako konzumirate obilne obroke to vrijeme se produžuje i može potrajati i oko 8-12 sati da se probavi, ovisno o sadržaju masti i količine hrane. To za posljedicu može imati povećani rizik za žučni mjehur i druge probleme vezane uz probavu, piše Večernji list.