Na Višnjiku provedena obuka spašavanja pilota na vodi

Na zatvorenom bazenskom  plivalištu u Športsko-rekreacijskom centru ”Višnjik“ u Zadru 14. je siječnja provedena obuka pilota u spašavanju nakon doskoka na vodene površine (Dinghy Drill). Obuka je organizirana prvi put u Oružanim snaga RH, a cilj je osposobiti letačko osoblje  za preživljavanje u priobalnom području i na otvorenom moru u slučaju iskakanja iz aviona u izvanrednim situacijama čime se podiže sveukupna letačka sigurnost u operativnim eskadrilama. Obuku spašavanja završili su piloti 3. naraštaja Kraljevskog zrakoplovstva Sultanata Oman RAFO (Royal Air Force of Oman) koji se školuju u Zemuniku, hrvatski kadeti i dio hrvatskih pilota koji lete na avionima Pilatus PC-9 i MiG-21.

Instruktori su bili piloti koji lete na avionima Pilatus PC-9M u Eskadrili aviona 93. zrakoplovne baze HRZ-a i PZO-a+ te instruktori za borbenog plivača i instruktor padobranstva iz Zapovjedništva specijalnih snaga. Kroz nekoliko radnih točaka polaznici obuke upoznali su se s postupcima i procedurama nakon iskakanja iz aviona i doskoka na vodenu površinu. U cilju što realnijih uvjeta obuka se provodila u kompletnoj opremi (letački kombinezon, anti g-odijelo, kaciga, pojas za preživljavanje), a uvježbavao se, među ostalim, pravilan doskok na vodu sa skupljenim nogama i rukama u zraku, održavanje desetak sekundi na površini vode bez aktivacije pojasa za preživljavanje te aktivacija pojasa. Uvježbane su također radnje i postupci kad pilot mora osloboditi sjedalne veze odbacivog sjedala odbravljivanjem od središnje brave kako bi mogao nesmetano ući u čamac za spašavanje provjeravajući crijeva za napuhavanje podnice i bočnih strana čamca, a sve radnje završavaju zatvaranjem pilota u čamcu.

Zapovjednik Pilotske škole Središta za obuku HRZ-a i PZO-a ”Rudolf Perešin“ brigadir Goran Huljev, koji je zapovijedao pripremom i provedbom uvježbavanja, kazao je kako je obuci prethodila kvalitetna teorijska priprema, a nakon ovog dijela polaznici školovanja za vojne pilote pristupaju letačkoj obuci na avionima Pilatus PC-9. ”Ovom smo obukom osigurali potrebne standarde i kompetencije koje piloti moraju dostići prije početka letenja na zrakoplovima u kojima se koriste padobrani ili izbaciva sjedala, a sve u cilju podizanja sigurnosti pilota i obuke,” istaknuo je brigadir Huljev. Provedba ove obuke nadogradnja je na segmente koji su se do sada provodili u Oružanim snaga RH u funkcionalnom području spašavanja kroz obuku za borbenog plivača kao i uvježbavanje kroz Program opstanka, izbjegavanja, otpora i bijega koji se provodi za preživljavanje na području koje kontrolira neprijatelj (S.E.R.E. – Survival Evaison Resistance Escape).

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...