Agatha Christie: Kraljica zločina koja je znala sve o otrovima i surfanju
Agatha Christie je rođena 15. rujna 1890. godne, kao najpoznatiju svjetsku spisateljicu misterija nazivaju je i “Kraljicom zločina”.
Tijekom svoje književne karijere koja je trajala više od pola stoljeća napisala je 79 knjiga, od toga 66 kriminalističkih romana i više zbirki kratkih priča i drugih djela, koja su do sada prodana u više od dvije milijarde primjeraka širom svijeta i prevedena na više od 50 jezika. Zabilježeno je da su jedino Biblija i Shakespeareova djela doživjela veću prodaju od romana Agathe Christie.
Nova saznanja otkrivaju još jedan, sasvim nov aspekt života slavne književnice i prikazuju je kao strastvenu sportašicu i zaljubljenicu u more.
Za vrijeme Prvog svjetskog rata radila u bolnici, gdje je i stekla ogromno znanje o otrovima koje će kasnije vješto koristiti u svojim djelima. Inače, odustala je od karijere pijanistice zbog svoje pretjerane stidljivosti.
Svojih prvih šest romana objavila je pod pseudonimom Mary Westmacott, i to je bilo dobro čuvana tajna, sve do 1949. godine kada je časopis Sunday times otkrio da se zapravo radi o Agathi Christie.
Njena drama “Mišolovka” je premijerno izvedena u Londonu 25. studenog 1952. godine i to djelo je do sada njaduže neprestano igran komad u povijesti kazališta koji je imao više od 20 000 izvođenja.
Osim uzbudljivih zapleta u svojim romanima, kraljica krimića voljela je adrenalin i u privatnom životu. Prema pisanju Guardiana, zajedno sa svojim suprugom, Agahta je tako reći pionirka jahanja na valovima u toj zemlji.
U vrijeme kad su njeni suvremenici ispijali koktele i čajeve, a dame štitile kožu od sunca i skrivale se u hladu, Christie je savladavala surferske vještine i naučila kako se boriti protiv opeklina od sunca.
Do ovih saznanja je došao Pete Robinson, osnivač britanskog muzeja posvećenog surfanju (Museum of British Surfing). Robinson tvrdi da su supružnici Christie bili među prvim stanovnicima Velike Britanije koji su savladali surfanje u stojećem položaju. Da bi zaštitili noge, nosili su obuću napravljenu od tanke kože.
Surfali su obalama Australije, Novog Zelanda i Havaja, a književnica je oduševljeno pisala o daskama iz sjeverne Afrike, koje su napravljene od tankog drva i lake za nošenje.