Kako se zaštititi od lažnih Facebook profila
Vjerojatno ste primijetili da mnogi vaši Facebook prijatelji koji ih nisu imali, sada imaju svoja “prava imena” na profilima. Dio je to promjene koju Facebook uvodi mjesecima, a u kojoj nastoji povećati sigurnost korisnika tako da se oni koji su imali “kreativne” nazive, sada predstavljaju pravim imenom i prezimenom.
Iako se dio korisnika ove društvene mreže pobunio protiv toga, a jedan od glavnih argumenata je bio da ovako zapravo više izlažu svoju privatnost, iz središnjice Facebooka poručuju da se na ovaj način lakše može razotkriti one koji lažnim profilima žele načiniti štetu drugima, piše N1.
Internet je donio mnogo dobrog ljudskoj komunikaciji, ali je i stvorio nove prijetnje, poput pristupa maloljetnicima od osoba koje imaju zle nakane, mogućnosti da vam netko ukrade podatke zbog imovinske koristi, ili da vam lažnim predstavljanjem nanosi određenu štetu.
Zbog toga je važno uvijek ponovno slušati savjete o zaštiti vlastite privatnosti i podataka, poput toga da ne prihvaćate zahtjeve za prijateljstvom od osoba koje ne poznajete ili s kojima nemate zajedničkih prijatelja. Čak i ako ih imate, to ne mora značiti da se radi o nekome “iz vašeg kruga” na poslu ili u školi.
Jedan od novijih primjera pokušaja ucjene od strane lažnog profila jest i onaj koji je sam doživio, i potom objavio na svom blogu Tomislav Buza. Nakon što je shvatio da mu se javila osoba koja se vjerojatno lažno predstavlja kao neka “Benedicte Andrea”, nastavio je dopisivanje. Osoba s druge strane počela ga je ucjenjivati, montirajući fotografiju neprimjerena sadržaja, uz prijetnju da će je poslati njegovim prijateljima i sugrađanima. Dopisivanje se nalazi ovdje.
“Kako prepoznati ‘lažnjake'” ili “Slušajte instinkt”
Procjenjuje se da su i do 20 posto Facebook profila lažni, a evo samo nekoliko osnovnih savjeta kako prepoznati radi li se o lažnom profilu:
Lažni profili obično imaju jednu fotografiju
Naravno da nemaju svi sto profilnih fotografija, niti su svi jako aktivni na svojim profilima, no lažni profili najčešće kao profilnu koriste fotografije nekih predmeta, okoliša, ili par “predobrih” fotografija neke osobe.
Pogledajte objave
Većina lažnih profila su noviji, i ako imaju objave, učinit će vam se neobične, neće imati ‘lajkova’, ili će ih imati vrlo malo (ponekad ista osoba napravi više lažnih profila da lajkanjem i komentiranjem dobije na vjerodostojnosti), nemaju fotografija na kojima su označeni i sl.
Dobro je i provjeriti i listu prijatelja, koja može biti vrlo oskudna (ili s druge strane, prevelika), nemate zajedničkih prijatelja ili vam tu jednostavno “nešto smrdi”.
Prijavite lažne profile
Facebook i sam na svojim službenim stranicama nudi pomoć u slučaju da shvatite da netko ima lažni Facebook profil ili se predstavlja u vaše ime. Najbolje je da izravno prijavite profil o kojem se radi, a ta se opcija nalazi na svakom profilu pod “tri točkice” kod naslovne fotografije. Nakon toga pratite daljnje upute.