Godišnjica otvorenja najpoznatijeg svjetskog muzeja: Louvre slavi 222 godine
Louvre je najposjećeniji muzej na svijetu, klasično i veličanstveno izdanje koje se širi na duljini od 1 km između rijeke Seine i Rue de Rivoli. Nekad je bio najveća palača na svijetu.
Znameniti pariški hram umjetnosti otvoren je za javnost 8. studenoga 1793. Utemeljen je u doba kralja Francoisa I. koji je počeo prikupljati umjetnine i odljeve antičkih skulptura. U trenutku smrti toga kralja – ljubitelja umjetnosti, zbirka je imala nekoliko desetaka kipova i samo dvanaest slika, ali su im autori bili Rafael, Leonardo i Tizian.
U doba Louisa XIV. zbirka već prerasta u pravi mali muzej, jer se tada otkupljuju cijele zbirke sa stotinama slika i kipova te tisućama crteža. Zatim se prikupljaju i umjetnine iz drugih francuskih kraljevskih i velikaških dvoraca, a sve češće se zbirka povećava narudžbama djela živućih umjetnika. U Muzeju su smještene bivše kraljevske zbirke te umjetnine iz mnogih feudalnih palača, crkvi i samostana.
Pred kraj osamnaestog stoljeća Louvre je doživio drastičan pad i postao dom mnogim skvoterskim obiteljima, koje su u njegovim hodnicima držale čak i stoku. Napoleon je okončao nastalu situaciju odlučivši restaurirati palaču i vratiti joj nekadašnji sjaj. Osim toga, odlučio se vjenčati u njoj i za nekoliko godina dopremio čitavu masu slika i skulptura — plijen svojih međunarodnih pohoda.
Na žalost, bilo je i osipanja zbirke, pogotovo poslije Napoleonove smrti, kad su mnoge umjetnine vraćene prijašnjim vlasnicima, a kasnije su i neki vladari izlošcima iz muzeja ukrašavali svoje dvorce.
Sve se ipak sređuje poslije Srpanjske revolucije 1848., kada muzej postaje državno vlasništvo. Palača se preuređuje i postupno dobiva današnji izgled. Po opsegu i vrijednosti u zbirkama Louvrea prvo mjesto zauzima slikarstvo. To su djela ne samo najvažnijih francuskih majstora kista, već su zastupljena najveća imena svjetskoga slikarstva svih vremena. Tu su najznamenitiji talijanski, španjolski, njemački, nizozemski, flamanski i mnogi drugi autori.
U muzeju se nalazi otprilike 400.000 predmeta, a 35.000 je izloženo. Zbirke su podijeljene u osam kategorija: orijentalni antikviteti, egipatski antikviteti, grčki, etruščanski i rimski antikviteti, islamska umjetnost, skulptura, slike, umjetnički predmeti i grafička umjetnost. Krilo Denon najposjećeniji je dio muzeja, a u njemu se nalazi predivna zbirka talijanskih remek djela. Tamo je smještena i najvrjednija umjetnina, veličanstvena i neponovljiva Leonardova Mona Lisa ili Gioconda.
Danas je to najposjećeniji muzej na čitavom svijetu. Naime, godišnje ga posjeti više od 9 milijuna ljudi. Oko podrijetla imena Louvre postoje neslaganja, ali to ime vjerojatno ima veze s vukovima (vuk se na latinskom kaže lupus), jer se u okolici srednjovjekovnog Pariza nekoć lovilo te životinje. Louvre je danas gotovo u središtu Pariza, no u srednjem vijeku bio je na rubu grada.
Na trgu ispred muzeja nalazi se staklena piramida arhitekta Ming Pei-a, oblikovana kao one iz antičkog Egipta.
Kada biste željeli vidjeti svaki komad izloženih umjetničkih djela, to bi trajalo najmanje mjesec dana. Iako za većinu turista, više skraćeni posjet je nužnost, i muzej Louvre nudi multimedijalni vodič koji daje 2-3 sata putovanja kroz umjetnost.