Studenti, evo kako možete uštedjeti

Studentski život i kronična besparica često idu ruku pod ruku, no uz malo volje i odricanja i to se može promijeniti. Gdje sve ima prostora za uštedu istražili su naši kolege novinari sa portala Studentski.hr. Evo što vam savjetuju:

Menza i kućni obrok umjesto fast fooda

Dobro, to ne znači da trebate potpuno izbaciti sve te kebabe, McDonaldse i slično, ali rjeđe posjećivati zalogajnice, može vaš proračun ‘očuvati’ za nekoliko stotina kuna mjesečno.

Samo uzmite za primjer da svaka tri dana u fast foodu pojedete objed vrijedan 30 kuna. Mjesečno dolazimo do 300 kuna, dok recimo za 30 kuna kod kuće možete pojesti dva obroka brze hrane. Ako imate i cimera/cimericu pa onda podijelite troškove, izdaci se dodatno smanjuju.

Alternativa je svakako i menza u kojoj za desetak kuna, možete pojesti cijeli meni. I više od toga.

Pretplata ili kabelska televizija

Ako uviđate da u tijeku jednog mjeseca potrošite svega 50-ak kuna na mobilnu telefoniju, nema potrebe da plaćate pretplatu od 120. Troškovi se mogu racionalizirati i otkazivanjem kabelske televizije, ako ju koristite.

Dakako, nemaju svi iste preferencije, ali ako uviđate da zajedno s cimerom pogledate televiziju četiri puta mjesečno, i to neki od lokalnih programa, nema potrebe plaćati čitav paket od 50 kanala.

Teretana

Ponovno nećemo ulaziti u preferencije, ali ako niste baš veliki ljubitelj ‘dizanja u benchu’, potrebu za fizičkom aktivnošću možete riješiti i bez troškova, a uz to biti u prirodi te dobrom društvu. Trčanje, biciklizam, nogomet, basket, šetnja uz rijeku, penjanje uz brda ili planine.

To je šest ideja, od kojih svaku možete raditi u društvu jedne ili više osoba. Ako ste tek prispjeli na fakultet, ovo je i način da si nađete društvo.

Kupujete stvari samo zato što su snižene, iako vam ne trebaju

Vrlo je dobra navika, primjerice živežne namirnice kupovati na sniženju, ukoliko vam trebaju. No, ako pojedini artikl uzimate samo zato jer je snižen, iako znate da ćete ga nerado pojesti i kada je frižider prazan, radije nemojte.

Poželjno je prije odlaska u dućan, napraviti popis i onda se isključivo njega držati prilikom kupovine.

Preporučljivo je također ne ići u kupovinu gladan, jer i na taj način možete nagomilati mnoštvo bespotrebnih stvari.

Kada se radi o odjeći, obući, novim tehnologijama i tako dalje, to su već složenije razine shoppinga, ali definitivno se i tu stvari mogu racionalizirati. Ne morate nabaviti svaku novu krpicu ili gadget svoga omiljenog proizvođača jer ionako konstatno izbacuju neke novotarije. U suprotnom bi propali.

Smanjite režije

Da, i to je moguće uz samo malo truda na početku, poslije postane stvar navike.

Primjerice ne treba vam biti upaljena žarulja u svakoj prostoriji stana, u kojoj ste ušli na par sekundi u tijeku jedne večeri. Dovoljna je jedna čaša vode da operete zube, a jedan lonac vode da operete uistinu dosta posuđa.

Zimski dani su na pragu pa ako zbog faksa izbivate cijeli dan iz stana, grijanje možete ugasiti. S druge strane, pokušajte izbjeći situacije da pregrijete prostor u kojem boravite do te razine da onda morate otvarati prozore.

Riješite se nezdravih navika

Ovo možete iskombinirati s nekim od gore navedenih fizičkih aktivnosti. Primjerice umjesto dva sata ispred tv-a i pune zdjele kikirikija, otiđite s prijateljem u šetnju ili napravite nekoliko krugova biciklom. Uz novčane izdatke za grickalice, smanjit ćete i masne naslage.

Ne treba previše naglašavati da je iz više kutova gledano, poželjno smanjiti alkholiziranje te prestati pušiti. Ako u prosjeku svaki dan pušite kutiju cigareta te pijete jedno pivo, to vas košta otprilike 40 kuna odnosno 1.200 kuna mjesečno. Sad samo razmislite što si sve možete priuštiti za taj iznos!

Feed me
Muzej Iluzija
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...