Prosječna plaća blago porasla u III. kvartalu
U trećem kvartalu ove godine prosječna mjesečna neto plaća u Hrvatskoj je iznosila 5.397 kuna, što je za 2% više nego u prethodnom kvartalu. U odnosu na isto razdoblje prošle godine prosječna neto plaća je također viša za 2%.
Pribrojimo li neto plaći bonuse, tada je visina prosječne mjesečne plaće 5.584 kuna što je 2% više nego u prošlom kvartalu.
Osim kategorije top managementa, koja ima u prosjeku 115% višu plaću u odnosu na prosjek, najplaćenija zanimanja su ona iz područja tehnologije i razvoja (55% više od prosjeka), ljudskih potencijala (+37%), telekomunikacija (+35%) te upravljanja kvalitetom (31%) i informacijskih tehnologija (29%).
Najmanje prosječne plaće imaju radnici u pomoćnim zanimanjima (-43%), radnici u uslužnim djelatnostima (-36%) te tekstilnoj i kožnoj industriji (-36%).
Muškarci i dalje više plaćeni
U posljednja tri mjeseca muškarci su imali u prosjeku 9% višu plaću od žena, što je nešto manja razlika u odnosu na prethodna tri mjeseca kada je ta razlika iznosila 11%. Muškarci su u prosjeku zarađivali 5.618 kuna, dok su žene zarađivale u prosjeku 5.144 kune.
U odnosu na prethodni kvartal prosječna plaća muškaraca je viša za 2%, dok je kod žena ta razlika nešto veća i iznosi 3%.
Stupanj obrazovanja uvelike utječe na visinu plaće
Osobe sa završenim fakultetom imaju 51% višu plaću u odnosu na osobe sa srednjoškolskim obrazovanjem, a 21% višu plaću od prosječne. Završeni magisterij ili doktorat povećava plaću u prosjeku za čak 105% u odnosu na srednju stručnu spremu.
U odnosu na prosječnu plaću u istraživanju, ispitanici sa srednjom stručnom spremom imaju prosječno 20% nižu plaću, dok ispitanici s postdiplomskim ili MBA školom imaju 64% višu plaću od prosjeka.
Najbolje plaćaju privatne tvrtke u stranom vlasništvu
Visina plaća ovisi i o vlasničkoj strukturi tvrtke, stoga su plaće u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu veće za 13% od prosjeka i iznose u prosjeku 6.098 kuna, dok su plaće u tvrtkama u pretežno domaćem vlasništvu najniže (izuzev udruga) i iznose 5.042 kuna (7% manje od prosjeka).
Prosječna plaća u tvrtkama u državnom vlasništvu 7% je viša od prosjeka i iznosi 5.771 kunu.
Rad u velikoj tvrtki znači i veću plaću
U tvrtkama s manje od 10 zaposlenih prosječna plaća je 14% ispod prosjeka i iznosi 4.653 kune, dok je u tvrtkama do 19 zaposlenika plaća 5% niža od prosjeka.
Prosječna plaća u tvrtkama s 20 do 49 zaposlenika iznosi 5.560 kuna i 3% je viša od prosjeka. Najviša prosječna plaća je u tvrtkama većim od 1.000 zaposlenika; 9% viša od prosjeka i iznosi 5.907 kuna.
Plaća je i dalje najviša u Gradu Zagrebu
Gledano prema županijama, najniže plaće u trećem kvartalu 2015. zabilježene su ponovno u Virovitičko-podravskoj županiji, čak 18% ispod prosjeka.
Najniže prosječne plaće još su i u Koprivničko-križevačkoj te Međimurskoj županiji (16%, odnosno 15% ispod prosjeka).
Sukladno očekivanjima, najviša prosječna plaća zabilježena je u Gradu Zagrebu i to 13% iznad prosjeka i ona iznosi 6.086 kuna. Nakon Grada Zagreba slijedi Zagrebačka županija gdje su plaće tek nešto niže od prosjeka (-2%).
Početnicima 17% niža plaća od prosjeka
Na početku karijere, dok još nemaju iskustva ispitanici imaju 16% manju plaću od prosjeka. S godinom do dvije iskustva ispitanici u prosjeku imaju 8% nižu plaću.
S tri do pet godina iskustva plaća je 6% viša od prosjeka, a sa šest do deset godina plaća je 9% viša od prosječne.