Obrti u Zadru u 19. stoljeću

I u ono vrijeme neki stari obrti su propadali, ili čak nestajali, ali se javljaju neki novi, do tada nepoznati: vodoinstalaterski, fotografski, električarski, kitničarski, mehaničarski i slični. U gradu su 1884. godine bila 133 obrtnika raznih struka, 1897. samo 94, a prigodom revizije obrta u razdoblju od 1912. do 1914. čak preko 200.

Najviše je bilo drvodjelaca (20) i brijača (16).

Kako je već rečeno, neki stari obrti, nekad vrlo razvijeni i unosni, poput kožarskog, posve su napušteni i zaboravljeni, te je u vezi s time izražavana javna zabrinutost. Industrijska proizvodnja nadoknađivala je nedostatak izumirućih.

Obrtnici su uvelike nastojali usavršiti svoj rad, štoviše, neki su pronalazili i bolja rješenja. Stola Sambunjak i kovač Allay 1877. izumili su stroj za prešanje sijena. Mehaničar Tamino pronašao je ekonomičan šmrk za prskanje vinove loze, kotlar Florean prilično je usavršio dotadašnji stroj za destilaciju alkohola.

Pokušavalo se pedesetak Molaćana zaokupiti proizvodnjom ružmarinova ulja, ali s malim uspjehom.

Veliki napredak doživljava mlinarstvo, 1892. u gradu je otvorena tvornica tjestenine, vezano uz mlinarstvo, buja rad pekarnica, a početkom 20. stoljeća, Zadar je imao i tvornicu gazirane vode.

Industrija likera pronijela je ime Zadra diljem svijeta, a zadarske likere krasila je dobra kakvoća, čime su bili konkurentni i na svjetskom tržištu.

1860. obrtnik Zupančić pokušao je uspostaviti proizvodnju rukavica, ali bezuspješno. Taj posao za rukom je pošao Gilardiju tek 1874.

Kratko je vrijeme u gradu djelovala i tvornica sapuna vlasništvo nepoznatog Petranovića.

S kratkim radom bilježi se postojanje tvornice vreća za prešanje, tvornica žica za violine i tvornica piva. U gradu je postojala i tvornica staklarije za potrebe ovdašnje proizvodnje likera. Kako u gradu nije bilo radnika vičnih ovom poslu, dovedeno je nekoliko staklara iz Murana koji su istodobno radili u pogonu, te obučavali domaću radnu snagu, mahom djevojke iz Arbanasa.

U Arbanasima su braća Santucci imali malu tvornicu šešira od slame.

Bilo je tu i radionica bakrenih predmeta i strojeva za destilaciju alkohola, tvornica voska, pirotehničko poduzeće kao jedino takve vrste u Dalmaciji, radionice za izradu konopa, postojale su dvije -tri naravne ledane, radionica kočija, a razvijen je bio i grafički obrt.

U drugoj polovici 20. stoljeća u ljekarni Andrović počinje djelovati kemijski laboratorij na industrijskoj osnovi, gdje su se proizvodili lijekovi vrlo cijenjeni u inozemstvu.

U Jasenicama je 1894. osnovana mljekara i sirana, a kod Nina je radila tvornica cigli i crijepova.

Feed me
Muzej Iluzija
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...