Svemirom se širi tama: Polako ali sigurno, naš svemir nepovratno umire
Koristeći najjače teleskope kako bi proučavali energiju koja izlazi iz 200.000 galaktika, međunarodni tim znanstvenika potvrdio je da naš svemir umire.
“Svemir je jednostavno sjeo na trosjed, omotao se dekicom i sprema se zaspati zauvijek”, rekao je Simon Driver iz Sveučilišta Zapadne Australije, voditelj projekta Galaxy and Mass Assembly (GAMA).
Inovacija GAMA projekta je kombiniranje desetaka sveučilišta, koji su svi ujedinjeni u istraživanju cijelog svemira, ne samo pojedinih galaktika ili nebeskih tijela.
“Koristili smo sve svemirske i zemaljske teleskope kojih smo se mogli dokopati”, rekao je Driver.
Trenutačno, energija koju proizvode zvijezde i druga nebeska tijela iznosi polovicu količine energije od prije 2 milijarde godina, a svemir postaje sve tamniji.
Projekt je odvojeno promatrao 21 valnu duljinu, od ultraljubičaste do infracrvene, i sve do jedne demonstriraju dramatičan pad snage.
Događa se na svim valnim duljinama
Europska Svemirska Organizacija opisala je to kao da svemir ‘polagano umire’.
“Dok je većina energije koja se nalazi u svemiru nastala još kao posljedica velikog praska, dodatnu energiju konstantno stvaraju zvijezde dok spajaju elemente poput vodika i helija”, rekao je Driver.
“Tu novonastalu energiju djelomično apsorbira prašina dok putuje kroz domaću galaktiku, ili bježi u međugalaktički prostor i putuje dok ne udari u nešto, poput druge zvijezde, planete, ili, povremeno, ogledalo teleskopa”, dodao je.
Činjenica da svemir polako tamni poznata je još od kraja devedesetih, ali najnovije je istraživanje pokazalo da se događa na svim valnim duljinama.
I koliko je onda svemiru na kraju ostalo godina? Par milijardi, kažu znanstvenici, pa ne paničarite. Još.