“Refleksije prošlosti – Žudnja za životom” Alene Orović u Gradskoj straži
Zbog konstantne prisutnosti i proširenosti problematike odnosa spram žena i njihovog položaja te patrijarhalnog nasljeđa unutar društva, cilj ovog interdisciplinarnog projekta, sufinanciranog od Grada Zadra i Grada Zagreba, je da dođe u kontakt sa što većim brojem ljudi zbog senzibilizacije istih na obrađivanu problematiku pa ide u smjeru postavljanja u nekoliko gradova Hrvatske.
U Zadru će biti postavljen u Gradskoj straži na Narodnom trgu, prostoru Etnološkog odjela Narodnog muzeja Zadar, od 24. kolovoza do 03. rujna.
Program projekta sastoji se od multimedijske izložbe, koju čine 7 uramljenih slika u kombiniranoj tehnici i 7 kratkih priča u audio obliku vezanih za njih, te javne tribine sa gostovanjima stručnjaka/inja iz područja kojim se projekt bavi.
Tako će na zadarskoj tribini 31. kolovoza, s početkom u 20h, gostovati dr. sc. Ivana Radačić čija su područja interesa ljudska prava, rod, seksualnost i feminizam. Autorica je knjige Seksualno nasilje: mitovi, stereotipi i pravni sustav (TIMpress, 2014.) koja obrađuje temu seksualnog nasilja u hrvatskim zakonima i sudskoj praksi. Radi kao znanstvena suradnica u Institutu društvenih znanosti Ivo Pilar, predavačica na Centru za hrvatske studije Sveučilišta u Zagrebu te na Sveučilištu u Osijeku, Centru za mirovne studije i Centru za ženske studije, Zagreb, te na Institutu za ženska ljudska prava u Bugarskoj.
Projekt je prije Zadra gostovao u Splitu u sklopu festivala “Zgodne žene spašavaju stvar” udruge Skribonauti, gdje su kao predavači/ice sudjelovali/e magistar rodnih studija Josip Šipić iz Centra za istraživanje etničnosti, državljanstva i migracija (CEDIM) Fakulteta političkih znanosti i Jelena Tešija, magistra rodnih studija te suradnica Libele – Portala o rodu, spolu i demokraciji, a sljedeće odredište je Zagreb.
Vizija zajedničke dobrobiti
Sa sviješću da smo svi/e povezani/e te da pomažući drugima pomažemo ujedno i sebi, u projektu su entuzijastično sudjelovale filmska redateljica, producentica i scenaristica Nikolina Vučković kao autorica tri kratke priče, spisateljica Renata Karabuva kao autorica jedne kratke priče, pjevačica, glumica, spisateljica i radijska voditeljica Željka Veverec kao autorica jedne kratke priče za koju je i posudila glas, a glasove ženama iz ostalih kratkih priča udahnule su glumice Marta Bolfan Ugljen, Jelena Hadži Manev, Sara Stanić, Ines Cokarić te montessori učiteljica i dramska pedagoginja Irena Lovčanin.
Grafičko oblikovanje potpisuje grafički dizajner Dinko Matičić, prijevod tekstova prevoditelj, lektor i crtač stripa Josip Sršen te dizajn zvuka kompozitor Tomislav Babić.
Također čitav niz volontera/ki i velikodušnih pomagača/ica omogućili/e su realizaciju ovog projekta koji je svoj put pronašao kroz Udrugu za realizaciju i promicanje umjetnosti multiAKT.
Sama autorica čitavog projekta, ujedno autorica slika te dviju kratkih priča, Alena Orović, po struci odjevna dizajnerica, multimedijska je umjetnica te freelance kostimografkinja za film i kazalište, a veliku ljubav ulaže u istraživanje pokreta i glasa. O svojim očekivanjima vezanim za ovu putujuću izložbu i tribine kaže:
– Da se i u samo jednoj osobi pojavi osjećaj, i u tom smjeru djelovanje, ljubavi i poštovanja prema sebi, a onda i ljubavi i poštovanja spram drugih te prihvaćanja svoje i tuđe različitosti, ovaj projekt bi ispunio očekivani rezultat.