Mr. sc. Vinko Bakija: “Mapiranje je jedan od početnih koraka u kreiranju strategije razvoja kulturnog turizma!”
Nakon jučerašnjeg svečanog otvorenja Međunarodna ljetna škola kulturnog turizma, koja se provodi u okviru projekta “Obnova i turistička valorizacija kulturno povijesnog kompleksa Kneževe palače”, službeno je započela na Novom kampusu Sveučilišta u Zadru predavanjem mr. sc. Vinka Bakije, višeg predavača na Odjelu za turizam i komunikacijske znanosti.
U sklopu Ljetne škole održat će se ukupno šest predavanja:
- 24. 8. Vinko Bakija – Mapiranje kulturnog turizma u Zadru i zadarskoj regiji – održano predavanje;
- 25. 8. Elena Marchiori – Reputacija u online medijima. Slučaj kulturnih odredišta;
- 26. 8. Petra Kelemen – Konstrukcija baštine i turizam;
- 27. 8. Aleksandra Brezovec – Muzeji Jadrana obogaćuju kulturni turizam: Slučaj simbiotičkog kulturnog marketinga;
- 28. 8. Nevenka Čavlek – Može li se turističko poslovanje smatrati inovativnim?
- Jurica Pavičić – Održive konkurentske prednosti institucija kulture i umjetnosti – 1. dio;
- 29. 8. Jurica Pavičić – Održive konkurentske prednosti institucija kulture i umjetnosti – 2. dio, predavanje na izletu.
Svakoga dana tim Ljetne škole, u sklopu projekta, napravi mini intervju s predavačem vezano uz temu njegova predavanje. Njihove odgovore i razmišljanja ćemo, u danima trajanja Ljetne škole, rado podijeliti s vama.
Jučer je postavljeno nekoliko pitanja mr. sc. Vinku Bakiji o mapiranju kulturnog turizma u Zadru i zadarskoj regiji, a koje ovdje donosimo:
Može li se mapiranje smatrati razvojnom strategijom kulturnog turizma?
Mapiranje kulturnih resursa je znanstveno istraživački pristup identificiranju, klasificiranju i sistematiziranju kulturnih resursa na prostoru određene lokalne zajednice s ciljem njihove valorizacije u socioekonomskom, gospodarskom, društvenom i kulturološkom kontekstu. Na taj način takvo jedno mapiranje predstavlja jedan od početnih koraka u kreiranju strategije razvoja kulturnog turizma. Dakle, na neki način da, kao početni korak.
Što bi mapiranje značilo za turizam Zadra i zadarske regije, posebno u kontekstu turističkog planiranja, modeliranja i razvoja?
Takvo jedno sustavno mapiranje bi izuzetno mnogo značilo za daljnji razvoj turizma Zadra i zadarske regije jer bi omogućilo planerima razvoja i predstavnicima lokalne i regionalne vlasti lakše donošenje odluka o smjernicama razvojnih politika ili primjerice gdje točno i na koji način investirati raspoloživa financijska sredstva. Mapiranje je stoga izuzetno važno.
Nestaje li polako u Zadru tradicija življenja na otvorenom?
S obzirom na bogom danu klimu Zadra i zadarske regije, ne bih se u cijelosti složio s time da u Zadru nestaje tradicija življenja na otvorenom. Prije bih rekao da u našem društvu nestaje tradicija življenja zajedno, u zajednici, jedni s drugima i jedni za druge. Osim zajedničkog klađenja, zajedničkog nalivanja alkoholom za vrijeme gledanja utakmica po kafićima ili na koncertima, ja imam dojam da je tradicija zajedništva utopljena u moru individualnih i partikularnih interesa, stavova i ideologija, zaključuje mr. sc. Bakija.