Pomoćnik ministra još lani potvrdio da je došlo do zagađenja podzemnih voda!

Eko udruga “Ravni kotari” i Živi zid jučer su još jednom upozorili na prijetnju koju odlagalište troske u Biljanima Donjim, tzv. Crno brdo predstavlja po zdravlje lokalnog stanovništva.

– Zagađene su podzemne vode koje su povezane s izvorima vode u Zadru koju mještani piju.  Samo u jednoj ulici u Škabrnji od raka je oboljelo 30-tak mladih ljudi, redom od raka pluća i dišnih puteva, naveli su u svom dopisu medijima i izazvali buru reakcija javnosti. Kako bismo saznali o čemu je točno riječ i ima li zaista razloga za zabrinutost, zamolili smo Zdravka Belušića, predsjednika Eko udruge “Ravni kotari” da nam pobliže objasni situaciju.

– Već četvrtu godinu borimo se da se ukloni Crno brdo u mjestu Biljane Donje. Dovezeno je oko 150.000 tona troske iz bivše šibenske tvornice TEF. Analizom koju je proveo njemački institut “Eurofins” iz Tubingena uspjeli smo dokazati da je troska kancerogena, objasnio je alarmantno stanje Belušić.

U nastojanjima da se dugogodišnjem problemu stane na kraj, za HRT-ovu Eko Zona napravljena je druga analiza, i to u zagrebačkoj tvrtki ANT. Rezultati su još jednom potvrdili najgore: troska u Biljanima Donjim opasna je i kancerogena. U uzorcima je identificiran kancerogeni benzen, kao i toksični spojevi monostiren i oktanol.

Naoružani dokazima, članovi udruge uputili su se u Zagreb kod ministra Zmajlovića.

– Predali smo dokumente i fotografije. Ministar “sve shvaća”, no odgovara nam kako novaca za sanaciju divljeg deponija nema, kaže Belušić.

Odlučni u ostvarenju svojih prava na život u čistom okolišu, borci su se obratili svim uredima u zemlji, a potom i uredima Europske unije u Strasbourgu. Na sastanku s Giovannijem la Vijom, predsjednikom Odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane obećana im je pomoć.

– Kako je pritisak rastao, troska se prestala dovoziti u Biljane Donje, pa je sada voze 3 km zapadnije u kamenolom u zaseoku Veljane, kazuje Belušić.

Uloženi napori ipak su polučili konkretne rezultate i napravljen je važan iskorak. Naime, pomoćnik ministra poljoprivrede, Dražen Kurečić u srpnju 2014. godine u svojem očitovanju Eko udruzi “Ravni Kotari” temeljem koordiniranog inspekcijskog nadzora kojeg je proveo Zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar, potvrđuje da je došlo do zagađenja podzemnih voda. Prenosimo ključne dijelove očitovanja:

Utvrđeno je da u tri od ukupno pet uzoraka eluata otpada ne zadovoljava uvjetima za odlaganje na odlagalištima inertnog otpada, uslijed povišenih vrijednosti ukupnih policikličkih aromatskih ugljikovodika i ukupnog organskog ugljika. 

(…) S obzirom da na navedenoj lokaciji nije izvedena vodonepropusna podloga i nije regulirana oborinska odvodnja, iz odloženog materijala dolazi do emisija prioritetnih opasnih tvari (potvrđenih analizom eluata) u podzemne vode.

Ovog puta nije sve ostalo na pukim riječima, te je stručno mišljenje Hrvatskih voda proslijeđeno Inspekciji zaštite okoliša na daljnje postupanje. No, ostaje nejasno kako je unatoč svim rezultatima analiza glavna inspektorica ministarstva zaštite okoliša i prirode u tri navrata potpisala rješenje da se radi o inertnom neopasnom građevinskom otpadu.

U borbu protiv ekološke katastrofe uključila se i Mirela Holy, koja je u travnju ove godine postavila zastupničko pitanje. U pismenom odgovoru rečeno je kako je nakon provedenog inspekcijskog nadzora Inspekcija zaštite okoliša dana 31. ožujka donijela rješenje kojim nalaže tvrtki MLM Group-Zagreb d.o.o. uklanjanje otpada sa spomenute lokacije. Vlasniku tvrtke naređeno je da u roku od 60 dana započne s uklanjanjem otpada, a rok za dovršenje saniranja jest 31. prosinca ove godine.

Crno brdo Biljane Donje

Na strani mještana su bezrezervno i općinski načelnici, koji udruženim snagama apeliraju na potrebu što skorijeg saniranja ovog deponija.

– Divlji deponij, kako ga s razlogom nazivam, u Biljanima Donjim mora se sanirati, u tome općinske vlasti problemom zahvaćenih mjesta zajednički ustraju. Djelujemo na svim frontama. Upućeni su dopisi Ministarstvu, hrvatska europarlamentarka Šuica već dugi niz godina aktivno radi na rješavanju situacije, uputila je i dopis Europskoj komisiji, potvrdio nam je zamjenik načelnika Općine Zemunik Šime Vicković.

Naime, zastupnica u Europskom parlamentu Dubravka Šuica već godinama pritišće institucije zbog narušenih građanskih i ljudskih prava te čini sve što je u njezinoj moći da se stanje u Biljanima Donjim dovede pod kontrolu. Između ostalog, Šuica je u Europskoj komisiji zatražila očitovanje o ovom problemu, navodeći da veća količina odloženog kamenog agregata dobivenog kao nusproizvoda pri sanaciji metalne troske iz Tvornice elektroda i ferolegura Šibenik ugrožava kvalitetu svakodnevnog života, čistoću okoliša i utječe na zdravlje lokalnog stanovništva.

Dobila je tada slijedeći odgovor:

Komisija je 27. ožujka 2015. pokrenula postupak zbog povrede protiv Republike Hrvatske, u skladu s člankom 258. Ugovora o funkcioniranju Europske unije zbog neispunjavanja obveza iz Okvirne direktive o otpadu na„Crnom brdu” u Biljanima Donjim. U odgovoru na službeno pismo opomene Republika Hrvatska obavijestila je Komisiju o prvim koracima koje je  poduzela u cilju rehabilitacije “Crnog brda” do 31. prosinca 2015. Komisija će pratiti hoće li Republika Hrvatska poštovati predloženi vremenski okvir za rješavanje situacije u Biljanima Donjim. Ako se kršenje nastavi Komisija će poduzeti daljnje korake kako bi osigurala prikladnu provedbu zakonodavstva Unije.

U iščekivanju 31. prosinca, stanovništvo Biljana Donjih, ali i okolnih naselja (Zemunik Donji, Suhovare, Škabrnje i deseci obližnjih mjesta) nalaze se u nezavidnoj situaciji.

– Vodovoda nemaju, a zbog zagađenja ne mogu skupljati kišnicu. Nužna je žurna sanacija Crnog brda, kazao je Belušić, dodajući da udruga kojoj je na čelu djeluje u 15-tak mjesta u Ravnim Kotarima. Dosad su prikupili 3.300 potpisa lokalnog stanovništva, stoga se s punim pravom može reći da zastupaju interese većine mještana.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...