Najveći hakerski napad na SAD u povijesti!
Čak četiri milijuna aktualnih i bivših federalnih zaposlenika u SAD-u postali su žrtvama hakerskog napada te su im možda ukradeni osobni podaci, javio je američki Ured za pohranu osobnih podataka zaposlenih.
Agencija, koja provodi istragu o ovom napadu, upozorila je potencijalne žrtve da provjeravaju svoja financijska stanja i nabave nove PIN-ove za svoje kartice.
Američki dužnosnici vjeruju da bi ovo mogao biti najveći napad na računalnu mrežu vlade SAD-a u povijesti. Prema prvim informacijama, napadnuti su računalni sustavi gotovo svake federalne institucije u zemlji.
Istražitelji su uvjereni da je krivac za napad Kina, odnosno tvrde da imaju trag koji ih vodi do kineske vlade. Istražitelji vjeruju da hakeri koji rade za kinesku vojsku rade na golemoj bazi podataka o djelatnicima američkih tajnih službi, piše CNN.
Kinezi negiraju napad
Kinesko veleposlanstvo u Washingtonu je u četvrtak, odgovarajući na izvješća da iza velikog napada na računala vlade SAD-a stoji Kina, izjavilo da je prenagliti sa zaključcima “neodgovorno i kontraproduktivno”.
Glasnogovornik veleposlanstva Zhu Haiquan je rekao da je Kina poduzela velike napore u sprečavanju cyber-napada te da je praćenje takvih događaja preko granica zemlje složeno.
“Brzanje sa zaključcima i iznošenje hipotetičkih optužbi je neodgovorno i kontraproduktivno”, rekao je Zhu u e-mail poruci Reutersu.
Vlada SAD-a već duže vrijeme iskazuje zabrinutnost zbog informatičke špijunaže i krađa iz Kine te je zatražila od Pekinga da čini više kako bi se suzbio problem. Kina je optužbe SAD-a odbacila. Posljednji napad Bijela kuća još nije komentirala.
Kineski su hakeri prošle godine optuženi za provalu u OPM-ovu računalnu mrežu a čini se da su išli za dokumentacijom o desecima tisuća službenika za koje je tražena dozvola za pristup povjerljivim podacima, izvijestio je prošlog srpnja list New York Times pozivajući se na neimenovanog dužnosnika SAD-a.