Kioske izmještene s platoa palače Cedulin pod bedemom turisti će naći kada s pijace zalutaju prema Narodnom muzeju

Kiosci s područja palače Cedulin, prema najavama iz Gradskog poglavarstva, trebali su biti preseljeni do kraja proteklog tjedna na za njih novouređenu lokaciju pod bedemom.

Iako je većina kioska na svojim novim pozicijama, manji dio ih je ipak ostao na platou pored palače čineći svojim derutnim izgledom, uz podivljalo zelenilo i ostatke smeća ružni deponij u povijesnom dijelu centra grada.

S obzirom da je početak radova na rekonstrukciji palače planiran za 11. svibnja, odnosno danas, jasno je kako će se i on zbog zastoja u izmještanju kioska, prolongirati na neko vrijeme, najvjerojatnije kada turisti na Poluotok “navale” u nešto većem broju kako bi vidjeli da vrijedni Zadrani, čak i ljeti, stalno nešto obnavljaju, kopaju i prokopavaju. Gledajući u malo široj perspektivi trenutni broj radova po gradskim ulicama, s obzirom na sredinu svibnja, nameće se logični zaključak kako bismo našim gostima mogli ponuditi, odnosno prezentirati i “graditeljski turizam.” No, to je druga priča.

cedulin1

Na novu lokaciju pod bedemom premješten je veći  dio od predviđene 23 mobilne kućice., ali ni oni ne mogu početi raditi jer im kiosci nisu spojeni na struju, iako priključci postoje te stoga nisu u mogućnosti niti koristiti fiskalne blagajne.

Trgovci koji su se ovim izmještanjem prebacili na manje frekventnu lokaciju s pravom se boje kako će rad na novoj lokaciji, koja za sada nije trgovačka zona, biti poguban za njihov posao. Naime, lokacija za kioske iako koliko toliko sređena, nema nekakvih atraktivnih sadržaja koji bi tamo privukli naše sugrađane, a pogotovo turiste koji će ju pronaći uglavnom samo ako s pijace zalutaju prema Narodnom muzeju.

Iako je oko sređenja i oživljavanja ovog dijela Poluotoka postojalo nekoliko idejnih projekata, niti jedan nije realiziran, osim uređenja površine za kioske koje na ovakav način Grad očito želi maknuti “s oka”.

– Cijela priča projekta sanacije urušenih bedema i uređenje cijelog kompleksa još početkom 2000-ih godina bila je tema diplomskog rada zadarskog arhitekta Pere Marušića. No, sve je ostalo samo na idejnom projektu jer Grad tada nije imao jasnu ideju što bi se na tom prostoru trebalo događati. Sjećam se da je u jednoj varijanti bilo zamišljeno probijanje male unutarnje uličice od peškarije, kojom bi se valorizirali srednjovjekovni bedemi i otvorila mogućnost izgradnje poslovnih prostora, kazao je gradski vijećnik Josip Vlahović te dodao kako bi realizacijom jednog od projekata zaživio i ovaj za sada “mrtvi” dio grada, no to za sada čini se nije nikome u interesu.

Podsjetimo, Turistička zajednica grada Zadra prijavila je projekt rekonstrukcije palače Cedulin Ministarstvu turizma na javni natječaj “Fond za turizam” putem kojeg im je odobreno milijun kuna bespovratnih sredstava krajem 2014. godine. Ostatak investicije realizirat će se dugoročnim kreditom iz sredstava HBOR-a – Programa infrastruktura.

– U očekivanju smo i službene odluke Ministarstva kulture glede potpore dijela investicije prijavljene na natječaj programa javnih programa u kulturi RH za 2015. – Program zaštite i očuvanja nepokretnih kulturnih dobara. Cijeli projekt rekonstrukcije palače Cedulin sufinancira TZ Zadarske županije s iznosom od 50 posto ukupne investicije, kazao je prije nekoliko dana direktor TZ grada Zadra, Zvonko Šupe.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...