Holy: “Odziv peticiji protiv bušenja nafte u Jadranu je veći u Dalmaciji!”

Vjerujemo da će taj prijedlog rezolucije biti izglasan, već su ga potpisale četiri stranke zelenih, supodnositelji, iz Slovenije, Malte, Grčke i Italije, rekla je Holy u subotu na Cvjetnom trgu, gdje je razgovarala s građanima i prikupljala potpise podrške na ORaH-ovu peticiju “Reci NE nafti, reci DA održivoj Hrvatskoj”.

Peticiju će predati Vladi sredinom lipnja, kada završava istoimena kampanja, koja je počela 16. travnja predstavljanjem prijedloga interpelacije o radu Vlade zbog provedbe projekta istraživanja i eksploatacije ugljikovodika u Jadranu. Holy je rekla da će njihova interpelacija vjerojatno sljedeći tjedan biti raspravljena u Hrvatskom saboru.

Podsjetila je da nemaju ništa protiv eksploatiranja plina u Jadranu uz poštivanje standarda zaštite okoliša i sigurnosti, ali da su protiv eksploatacije nafte.

Plin se nalazi na dubinama oko 1000 metara, dok se nafta u Jadranu nalazi na dubini između 3000 i 5000 metara, a što je dublje bušenje i rizici su veći, rekla je Holy.

Stranka još nema informaciju koliko je građana dosada potpisalo peticiju. Odziv je u Dalmaciji nešto bolji, dok u središnjem dijelu Hrvatske ide nešto sporije, ljudi su manje zaintersirani, rekla je Holy.

– B, kazala je i istaknula kako je taj projekt do sada realiziran “potpunim kršenjem svih zakonskih procedura”.

Ponovila je zamjerke da nije prvo bila donesena strategija upravljanja Jadranom ni strateška procjena utjecaja na okoliš, te izrazila sumnju u pogodovanje određenim lobijima zbog načina na koji je Vlada angažirala tvrtku Spectrum za seizmičko istraživanje Jadrana, kojoj su, podsjetila je, besplatno uručeni svi energetski podaci Hrvatske da njima trguje.

– Imamo izuzetno veliki rizik, za upitnu ekonomsku korist, ustvrdila je Holy, rekavši da bi Hrvatska imala prihode najviše 40 do 50 posto, a ne između 55 i 60 posto, kako tvrdi Vlada. Ponovno je upozorila na rizik za turizam od kojega Hrvatska na godišnjoj razini uprihodi 7,5 milijardi eura, a procjene su, rekla je, da bi od toga projekta Hrvatska imala najviše 160 milijuna eura.

ORaH nije u ovom trenutku za referendum.

Trebao bi se provesti, ali tek nakon argumentirane javne rasprave, pa neka onda građani odluče žele li taj projekt ili ne žele. Mi ćemo, bez obzira što smatramo da se radi o lošem projektu, stav građana prihvatiti, poručila je Holy.

Holy o Vijeću Europske stranke zelenih

Holy je istaknula da je Vijeće Europske stranke zelenih najveća godišnja konferencija Europske stranke zelenih, a prvi put domaćin joj je Hrvatska.

Bez obzira na to što su i HDZ i SDP niz godina članovi svojih krovnih partijskih organizacija u Europi, oni do sada nisu nikada bili domaćini ovakvih događanja, rekla je Holy. Podsjetila je da je ORaH u Europsku stranku zelenih ušao krajem prošle godine, u studenome i već su sada domaćini toga skupa, što pokazuje, kako je istaknula, da zeleni imaju velike simpatije za Hrvatsku. Sastanak Vijeća Europske stranke zelenih održat će se pod sloganom “Promijeni. Investiraj. Stvaraj zelena radna mjesta”.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...